Hjo 2-dagars medelSat 8/28/2010 5:51 PM
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       2100 m                      

    1          Torsten Björkeroth        29    20 OK P4                        30:06 G        
    2          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    32:25 G        
    3          Bo Elvingsson             29       Herrljunga SK Skid o OL      32:49 G        
    4          Ingemar Lindström         30       Jönköpings OK                33:08 G        
    5          Evert Tapper              30       IF Hagen                     39:28 S        
    6          Harald Håkansson          30    14 OK Gränsen                   45:42 B        
    7          Gunnar Källman            28       Herrljunga SK Skid o OL      46:56 B        
    8          Lars-Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                  1:00:41          



H75  (17)      2110 m                      

    1          Torild Bornetun           35    14 Skillingaryds FK             22:20 G        
    2          Kjell Persson             35    20 Mariestads FK                26:07 S        
    3          Melvin Nilsson            34    18 Lustens OK                   27:04 S        
    4          Karl-Eric Wannberg        35    20 IK Omega                     27:55 S        
    5          Rune Lindgren             31       IK Hakarpspojkarna           31:05 S        
    6          Valter Alamaa             31    18 IK Vikings OK                32:03 S        
    7          Anders Nilsson            35    20 Ryda SK                      32:27 S        
    8          Erling Lundgren           32       Tibro OK                     32:41 S        
    9          Karl Åkerman              33    23 Motala AIF OL                33:03 B        
   10          Kurt Stenberg             34       IK Gandvik                   34:44 B        
   11          Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:10          
   12          Ulf Eriksson              34       Askersunds OK                35:16          
   13          Yngve Malmlöf             31       Falköpings AIK OK            35:44          
   14          Carleric Thiger           34    23 Linköpings AIK               37:24          
   15          Arvid Johansson           31     7 OK Nackhe                    37:42          

               Lars Magnusson            32    18 Kristinehamns OK          Ej godk.          
               Sture Pettersson          32       Falköpings AIK OK         ej start          



H70  (27)      2550 m                      

    1          Lars Johansson            40    20 OK Skogshjortarna            23:50 G        
    2          Rune Ahlander             38       Jönköpings OK                26:41 G        
    3          Erland Ling               40       Jönköpings OK                26:45 G        
    4          Ingemar Holmberg          37       IF Hagen                     27:22 S        
    5          Harry Sundberg            39       OK Klyftamo                  28:21 S        
    6          Alvar Andersson           38       Tibro OK                     28:48 S        
    7          Sören Bråhn               38       Jönköpings OK                29:03 S        
    8          Göran Karlsson            38    14 OK Bävern                    29:43 S        
    9          Lars Cedérus              39    15 Snättringe SK                29:51 S        
   10          Folke Dahlén              40       Lidköpings VSK               29:59 S        
   11          Gunnar Grönkvist          39    14 Bottnaryds IF                33:14 S        
   12          Sune Hagström             39       IK Gandvik                   35:28 B        
   13          Staffan Gantelius         40    17 Vallentuna-Össeby OL         37:11          
   14          Sven Eriksson             37       OK Skogsstjärnan             37:26          
   15          Stig Bengtsson            38    23 Motala AIF OL                37:35          
   16          Ivan Ernvid               40       Ulricehamns OK               39:57          
   17          Åke Lindberg              36       Herrljunga SK Skid o OL      42:16          
   18          Per Larsson               36       Jönköpings OK                45:11          
   19          Rune Kristoffersson       36       Askersunds OK                45:41          
   20          Gunnar Waern              38    20 Trollhättans SOK             53:40          
   21          Gunnar Bylund             38    20 Rydboholms SK                55:24          
   22          Rolf Stenström            37       Vänersborgs SK               56:24          
   23          Bo Brånn                  37       Askersunds OK                58:24          
   24          Heikki Rissanen           40    20 Mariestads FK              1:03:54          

               Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               JB Larsson                38     7 OK Löftan                 Ej godk.          
               Bo Adamsson               40       Falköpings AIK OK         ej start          



H65  (38)      2660 m                      

    1          Stefan G Larsson          45    14 OK Njudung                   20:30 G        
    2          Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK                 22:31 G        
    3          Roland Nilsson            44       Falköpings AIK OK            24:09 S        
    4          Lennart Höije             43    15 OK Ravinen                   24:18 S        
    5          Ulf Waldenfjord           43    23 Linköpings OK                26:40 S        
    6          Lars Fransson             42    14 Bottnaryds IF                26:59 S        
    7          Anders Berglund           45    20 OK Skogshjortarna            27:29 S        
    8          Kjell-Åke Isaksson        43    20 OK Skogshjortarna            27:56 S        
    9          Gunnar Andersson          44    14 IK Vista                     28:07 S        
   10          Roland Bohman             45       Ulricehamns OK               28:26 S        
   11          Bertil Ingemarsson        43    20 Hestra IF                    28:53 S        
   12          Styrbjörn Jansson         45       IF Hagen                     29:07 S        
   13          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            29:08 S        
   14          Kurt Åberg                41    12 OK Tisaren                   29:19 S        
   15          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  29:34 S        
   16          Yngve Johansson           41    18 Kristinehamns OK             29:52 S        
   17          Kurt Fredrixon            42    20 OK Skogshjortarna            30:47 B        
   18          Anders Axelsson           45     6 Sävedalens AIK               31:06 B        
   19          Regor Niklasson           41    20 IK Albion                    31:34 B        
   20          Rolf Gabrielsson          44       Falköpings AIK OK            31:52 B        
   21          Bengt Nilsson             44    20 Hestra IF                    32:01          
   22          Stellan Ahnström          45    14 Forserums SOK                32:04          
   23          Bengtåke Andersson        45    20 OK Amne                      32:05          
   23          Åke Nordberg              42       OK Klyftamo                  32:05          
   25          Nils-Gustav Blomqvist     42    14 Annebergs GIF                32:12          
   26          Kent Carlgren             43    20 OK Skogshjortarna            33:02          
   27          Lars-Erik Larsson         41    20 OK Amne                      34:20          
   28          Toivo Voudinmäki          43       Mullsjö SOK                  34:48          
   29          Sven Erik Sjöholm         43       Mullsjö SOK                  35:02          
   30          Hans Svensson             43    20 Kinnarumma IF                35:13          
   31          Leif Björkman             44    20 IK Ymer                      35:40          
   32          Reits Hall                44    20 OK Amne                      36:45          
   33          Sune Andersson            41    18 Kristinehamns OK             38:41          
   34          Lars-Åke Johansson        45    20 IK Ymer                      43:17          
   35          Hans Olof Andersson       42    20 OK Skogshjortarna            49:53          
   36          Jürg Grissemann           43       OK Skogsstjärnan           1:00:41          

               Göte Johansson D-P        43    20 OK Tranan                 Ej godk.          
               Kurt Bodin                45    20 Gällstadbygdens SOK       ej start          



H60  (29)      3080 m                      

    1          Toivo Pentonen            50    20 Hestra IF                    24:22 G        
    2          Vidar Löfving             47       Tibro OK                     24:26 G        
    3          Hans-Gösta Bernhard       47    20 Mariestads FK                24:55 G        
    4          Christer Sandh            46    23 OK Roxen                     24:56 G        
    5          Håkan Gustafsson          47    23 Boxholm-Mjölby OL            25:02 G        
    6          Stig Johansson            48       Falköpings AIK OK            25:20 G        
    7          Sten Olsson               50       OK Klyftamo                  27:40 G        
    8          Rolf Einarsson            47       IF Hagen                     27:51 G        
    9          Christer Elfsberg         49    18 Kristinehamns OK             29:02 S        
   10          Per Fredriksson           50    20 OK Skogshjortarna            29:06 S        
   11          Göran Johansson           49       IK Gandvik                   30:04 S        
   12          Ingemar Magnusson         46    23 Boxholm-Mjölby OL            30:18 S        
   13          Lennart Barkestam         49       IK Hakarpspojkarna           30:43 S        
   14          Karl Evert Svensson       48       IF Hagen                     31:03 S        
   15          Sune Gustafsson           47       Tibro OK                     32:03 S        
   16          Bengt Sörensen            47       Jönköpings OK                32:14 S        
   17          Hans Morgan Carlsson      47     6 IFK Göteborg                 32:22 S        
   18          Stellan Holmstrand        48       Herrljunga SK Skid o OL      34:30 S        
   19          Lennart Lindgren          47    12 OK Järnbärarna               34:44 S        
   20          Bo Klamfelt               47       Tibro OK                     35:00 S        
   21          Anders Kjell              50    23 Linköpings OK                35:11 B        
   22          Bo Johansson              48    14 OK Stigen                    36:41 B        
   23          Lars-Olov Dahlberg        48     6 OK Landehof                  39:22          
   24          Christer Gillenäs         48    18 Kristinehamns OK             39:29          
   25          Jan Rosén                 49    20 IK Ymer                      52:49          

               Christer Ottosson         46       IF Hagen                  Ej godk.          
               Gunnar Enberg             47    14 Målilla OK                ej start          
               Gösta Claesson            46    20 Rydboholms SK             ej start          
               Staffan Dittmer           48       IK Hakarpspojkarna        ej start          



H55  (30)      3260 m                      

    1          Per Lindgren              54       IK Hakarpspojkarna           22:22 G        
    2          Urban Larsson             55       IF Hagen                     24:25 G        
    3          Tomas Olausson            53       Askersunds OK                26:50 S        
    4          Bengt Johansson           51    20 OK Skogshjortarna            26:58 S        
    5          Paavo Ylikiiskilä         54    18 OK Fryksdalen                27:19 S        
    6          Kjell Kaminsky            52       IF Hagen                     27:34 S        
    7          Tommy Westerberg          52       Tibro OK                     27:52 S        
    8          Stefan Arbin              54    14 Annebergs GIF                28:23 S        
    9          Stefan Gunnarsson         54    18 Kristinehamns OK             28:46 S        
   10          Per-Erik Carlsson         55       IF Hagen                     28:50 S        
   11          Jan-Åke Emilsson          53    20 Gudhems IF                   28:57 S        
   12          Roalh Kleveland           51     2 Kvillebyns SK                29:17 S        
   13          Lars Grehn                52       Mullsjö SOK                  29:23 S        
   14          Gunnar Bejbom             52     2 Uddevalla OK                 30:59 S        
   15          Kent Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            31:08 S        
   16          Sören Karlsson            53       Mullsjö SOK                  32:09 S        
   17          Lennart Jakobson          52       Tibro OK                     32:28 S        
   18          Lennart Svernestam        53    23 Linköpings OK                32:49 S        
   19          Gert Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            34:11 B        
   20          Ingvar Andersson          52    20 OK Amne                      35:48          
   21          Ralf Lindgren             55    23 NAIS Orienteringsklubb       36:00          
   22          Hans Tuvesson             53       IF Hagen                     36:48          
   23          Göran Eklöf               53    20 IK Ymer                      43:27          
   24          Jouni Hansen-Haug         55       Askersunds OK                46:32          
   25          Ulf Svensson              53    14 OK Njudung                 1:10:58          

               Roland Svensson           53    20 Mariestads FK             ej start          
               Tommy Holtbring           52    20 OK Amne                   ej start          
               Inge Andersson            52       OK Skogsstjärnan          ej start          
               Bo Andersson              53       Falköpings AIK OK         ej start          
               Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          



H50  (22)      3540 m                      

    1          Ingemar Skaar             58       Jönköpings OK                21:46 G        
    2          Göran Valfridsson         57    23 Boxholm-Mjölby OL            24:06 G        
    3          Arto Blomdahl             60       IK Hakarpspojkarna           24:38 G        
    4          Jan Hansson               60     2 Stenungsunds OK              25:39 S        
    5          Klas Fredriksson          60       IF Hagen                     25:58 S        
    6          Ulf Palmér                56       Ulricehamns OK               26:00 S        
    7          Nils-Olof Larsson         60       Vänersborgs SK               26:51 S        
    8          Bengt Lundberg            59       Istrums SK                   28:54 S        
    9          Svante Lindgren           57     3 Korsnäs IF OK                30:00 S        
   10          Christer Mannfolk         60       Ulricehamns OK               31:21 B        
   11          Christer Fransson         57    23 Motala AIF OL                31:58 B        
   12          Jan Sahl                  60       IF Hagen                     32:06 B        
   13          Anders Alamaa             56    18 IK Vikings OK                33:28          
   14          Bengt Schmeling                 23 OK Roxen                     35:27          
   15          Håkan Håkansson           59    14 OK Gränsen                   36:41          
   16          Björn Andersson           60       Falköpings AIK OK            41:23          
   17          Lars Larsson              56     6 Sjövalla FK                  49:50          

               Kent Nero                 59       Mullsjö SOK               ej start          
               Bengt-Åke Jansson         56       Främmestads IK            ej start          
               Thomas Hjert              56       Falköpings AIK OK         ej start          
               Bengt Nilsson             57     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          
               Tommy Ljungdahl           60       IK Hakarpspojkarna        ej start          



H45  (24)      3640 m                      

    1          Bo Granstedt              63       IK Hakarpspojkarna           23:15 G        
    2          Lars Holmberg             61       IF Hagen                     23:45 G        
    3          Henrik Karlsson           64       OK Skogsstjärnan             24:49 G        
    4          Krister Rosjö             65       Jönköpings OK                25:23 G        
    5          Magnus Joelsson           61    20 SOK 68                       26:16 G        
    6          Jens Lindström            64       Tibro OK                     26:26 G        
    7          Magnus Blennow            64       Falköpings AIK OK            27:30 S        
    8          Per Sundqvist             64    20 OK Tranan                    27:51 S        
    9          Roger Gunnarsson          65       Falköpings AIK OK            28:56 S        
   10          Peter Lillen Nilsson      64    20 OK Tranan                    29:22 S        
   11          Björn Lindau              61     6 Tolereds Allmänna IK         29:25 S        
   12          Jan Nylund                61    20 Mariestads FK                29:56 S        
   13          Tornie Ottersten          65    20 K 3 IF                       30:10 S        
   14          Ola Allvin                64       IK Hakarpspojkarna           30:42 S        
   15          Bertil Johansson          62    18 Kristinehamns OK             32:09 S        
   16          Stefan Spetz              65       Ulricehamns OK               32:57 S        
   17          Stefan Linderoth          65       IF Hagen                     35:48 B        
   18          Claes Larsson             62       OK Klyftamo                  36:28          
   19          Hans Lindgren             62    20 OK Skogshjortarna            40:36          
   20          Mark Reisen               61       IF Hagen                     42:22          
   21          Hans Voksepp              62    20 OK Skogshjortarna            42:48          
   22          Sören Wilhelmsson         63       Falköpings AIK OK            55:40          

               Kent Klasson              63    20 Hestra IF                 ej start          
               Johan Liderud             65       Lidköpings VSK            ej start          



H40  (20)      3740 m                      

    1          Magnus Södervall          67       IK Gandvik                   25:11 G        
    2          Anders Ling               70       Jönköpings OK                26:01 G        
    3          Bo Hallberg               66       Falköpings AIK OK            26:28 G        
    4          Mattias Ossiansson        70       IK Hakarpspojkarna           26:45 G        
    5          Klas Grönqvist            70       Jönköpings OK                27:00 G        
    6          Mattias Hedfjärd          70    20 Gudhems IF                   27:35 G        
    7          Henrik Lyon               66       Falköpings AIK OK            28:57 G        
    8          Peter Risberg             70    18 Skattkärrs IF                28:58 G        
    9          Magnus Ö Bernhed          67     6 Sävedalens AIK               29:17 S        
   10          Per Klahr                 68       Tidaholm SOK Sisu            30:05 S        
   11          Pär-Magnus Bjurek         70       Tibro OK                     30:56 S        
   12          Jörgen Larsson            68       Ulricehamns OK               31:58 S        
   13          Peter Sahlin              66    14 Nässjö OK                    32:00 S        
   14          Erik Löseth               66       Falköpings AIK OK            34:21 S        
   15          Stefan Gustavsson         68       Tibro OK                     37:38 B        
   16          Torbjörn Saetre           67     6 OK Landehof                  40:09          
   17          Mats Franzén              69       Ulricehamns OK               46:24          

               Lennart Johansson         69       Ulricehamns OK            ej start          
               Stefan Nordin             70    20 OK Tranan                 ej start          
               Mats Karlsson             68       IF Hagen                  ej start          



H35  (9)       3980 m                      

    1          Urban Ljungberg           73    18 Degerfors OK                 26:53 G        
    2          Claes Setthagen           72    20 OK Tranan                    33:37 S        
    3          Anders Franzén            74       Lidköpings VSK               34:14 S        
    4          Thomas Westerlund         71       Herrljunga SK Skid o OL      36:26 S        
    5          Patrik Svalin             74       Vänersborgs SK               36:58 S        
    6          Patrik Fondin             74       Herrljunga SK Skid o OL      37:19 S        
    7          Martin Udd                73    20 Markbygdens OK               43:06          
    8          Sammy Tanhua              71       Istrums SK                   47:08          

               Patrik Andersson          75       IF Hagen                  ej start          



H21  (29)      4410 m                      

    1          Ingvar Åkesson            67       IK Hakarpspojkarna           24:46 G        
    2          Christian Arnesson        83       Ulricehamns OK               24:51 G        
    3          Joakim Karlsson           76       IK Hakarpspojkarna           25:16 G        
    4          Andreas Rangert           68       IK Hakarpspojkarna           25:35 G        
    5          Björn Mårtensson          69       OK Skogsstjärnan             26:21 G        
    6          Andréas Thern             78    20 OK Skogshjortarna            26:30 G        
    7          Oskar Eklöf               88       Ulricehamns OK               26:34 G        
    8          Mats Kindlund             71    20 OK Tranan                    26:43 G        
    9          Anders Berg               63    23 Linköpings OK                27:15 G        
   10          Thomas Asp                66     6 IFK Göteborg                 27:21 G        
   11          Peter Tudén               72       IK Hakarpspojkarna           27:24 G        
   12          Björn Arnesson            85       Ulricehamns OK               27:40 G        
   13          Richard Tengström         71       Vänersborgs SK               27:50 G        
   14          Marcus Karlsson                    IK Hakarpspojkarna           28:09 S        
   15          Fredric Gustafsson        89       Jönköpings OK                28:42 S        
   16          Jonas Lundberg            74     6 Göteborg/Majorna OK          28:52 S        
   17          Kenneth Johansson         70    20 OK Tranan                    29:07 S        
   18          Anders Höije              80     6 Göteborg/Majorna OK          29:26 S        
   19          Rasmus Persson            90       Falköpings AIK OK            31:20 S        
   20          Thomas Gustavsson         78    20 Gudhems IF                   32:11 S        
   21          Andreas Nordfors                 3 Stora Tuna OK                33:20 S        
   22          Patrik Wallin             81       Falköpings AIK OK            34:56 S        
   23          Niklas Jakobsson          84    14 Sol Tranås                   35:01 B        
   24          Niklas Fallgren           77    20 Gudhems IF                   35:09 B        
   25          Martin Andersson          79    20 OK Amne                      39:31          
   26          Peter Waldenström         79       Jönköpings OK                40:13          
   27          Karl Holmquist            92    14 IF Hallby SOK                40:59          

               Calle Andersson           73       OK Skogsstjärnan          ej start          
               Klas Friborg              68       Jönköpings OK             ej start          



H20  (1)       3980 m                      

    1          Adam Fredén               91       Falköpings AIK OK            35:18 G        



H18  (4)       3740 m                      

    1          Gustav Hagström           93       Falköpings AIK OK            23:50 G        
    2          Joel Valfridsson          92    23 Boxholm-Mjölby OL            29:06 S        
    3          Erik Gödecke              93    12 OK Tylöskog                  35:19 B        

               Martin Svärd              92    12 OK Tylöskog               ej start          



H16  (5)       3670 m                      

    1          Filip Grahn               96    20 Hestra IF                    25:16          
    2          Erik Nykvist              95       Jönköpings OK                27:48          
    3          Oscar Nykvist             95       Jönköpings OK                29:53          
    4          Erik Holmberg             95       Jönköpings OK                32:59          

               Martin Skaar              95       Jönköpings OK             ej start          



H14  (20)      3110 m                      

    1          Linus Landergren          96    20 Hestra IF                    19:50          
    2          Filip Ossiansson          96       IK Hakarpspojkarna           21:57          
    3          Eric Rosjö                98       Jönköpings OK                22:31          
    4          Marcus Bengtsson          96    20 Mariestads FK                22:32          
    5          Oskar Johansson           96       OK Klyftamo                  24:09          
    6          Martin Särnbrink          97    12 OK Tisaren                   24:53          
    7          Klas Udd                  96    20 Markbygdens OK               25:10          
    8          Jonatan Bernhed           96     6 Sävedalens AIK               25:47          
    9          Erik Widmark              96       IF Hagen                     27:57          
   10          Tobias Pentonen           96    20 Hestra IF                    28:10          
   11          Filip Södervall           96       IK Gandvik                   29:16          
   12          Gustav Johansson          97       Ulricehamns OK               30:09          
   13          Ludwig Johansson          97       Ulricehamns OK               33:50          
   14          Christoffer Wallgren      97       Istrums SK                   36:48          
   15          Alfred Jansson            96       Vänersborgs SK               40:20          
   16          Linus Roos                96       SOK Träff                    41:44          
   17          Carl Strandby             97       SOK Träff                    48:33          

               Viktor Ottersten          97       SOK Träff                 ej start          
               Ola Holtbring             97    20 OK Amne                   ej start          
               Filip Karlsson            97       IF Hagen                  ej start          



H12  (9)       2740 m                      

    1          Andreas Gustafsson        99       IK Hakarpspojkarna           20:31          
    2          David Risberg             98    18 Skattkärrs IF                21:58          
    3          Carl Holmberg             99       IF Hagen                     25:36          
    4          Hampus Lindman            99    14 Nässjö OK                    28:00          
    5          Arvid Karlsson            98       SOK Träff                    28:48          
    6          Filip Rosjö               00       Jönköpings OK                29:01          
    7          Ola Löseth                98       Falköpings AIK OK            29:27          
    8          Viktor Ossiansson         99       IK Hakarpspojkarna           32:57          
    9          Gunnar Löfqvist           99       IF Hagen                   1:04:39          



H10  (15)      2090 m                      

    1          Klas Johansson            00    20 OK Tranan                    19:26          
    2          Alexander Roos            01     6 OK Landehof                  19:33          
    3          Henrik Reisen             00       IF Hagen                     19:42          
    4          Daniel Bogren             00       IF Hagen                     21:57          
    4          Johan Holmberg            01       IF Hagen                     21:57          
    6          Hugo Setthagen            01    20 OK Tranan                    23:54          
    7          Oscar Roos                00       SOK Träff                    24:29          
    8          Albin Falsen Lindqvist    01       OK Klyftamo                  24:33          
    9          Axel Olsson               00       OK Skogsstjärnan             26:36          
   10          Joel Andersson            00    20 Mariestads FK                28:04          
   11          Albin Tengström           01       Främmestads IK               31:40          
   12          Anders Björklund          00    20 Trollhättans SOK             32:31          
   13          Teodor Danielsson         00       Istrums SK                   40:52          

               Henrik Hallberg           01       Falköpings AIK OK         ej start          
               Felix Åsell               00    14 OK Gränsen                ej start          



D75  (1)       1910 m                      

    1          Inez Johansson            34     7 OK Nackhe                    43:57 G        



D70  (9)       1910 m                      

    1          Kerstin Hagström          40       IK Gandvik                   29:14 G        
    2          Vivi-Anne Bylund          38    20 Rydboholms SK                30:30 G        
    3          Anne-Catrine Persson      39    20 Mariestads FK                31:02 G        
    4          Birgit Smedberg-Nilsson   40    20 Hestra IF                    31:32 G        
    5          Lisbeth Johansson         38    20 OK Skogshjortarna            32:29 G        
    6          Margareta Holmberg        38       IF Hagen                     38:40 S        
    7          Gudrun Thiger             37    23 Linköpings AIK               39:34 S        
    8          Barbro Vallin             38     6 Kungälvs OK                  41:58 S        
    9          Gunilla Lundgren          40       Tibro OK                     53:01          



D65  (20)      2100 m                      

    1          Birgitta Stenström        42       Vänersborgs SK               22:00 G        
    2          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                   23:54 G        
    3          Britt Rangert             43    20 IK Ymer                      26:09 S        
    4          Eva Isaksson              44    20 OK Skogshjortarna            27:29 S        
    5          Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        27:41 S        
    6          Barbro Cedérus            42    15 Snättringe SK                30:15 S        
    7          Lena Waern                43    20 Trollhättans SOK             32:26 B        
    8          Birgit Karlsson           41    20 Mariestads FK                33:15          
    9          Britt-Marie Åberg         44    12 OK Tisaren                   33:25          
   10          Mariann Nilsson           41    18 Lustens OK                   33:49          
   11          Ulla Ling                 45       Jönköpings OK                34:03          
   12          Kerstin Spetz             44    20 Nitta IF                     34:44          
   13          Vega Slottner             45       Jönköpings OK                37:43          
   14          Kerstin Ernvid            44       Ulricehamns OK               38:26          
   15          Inger Svensson            44    20 Kinnarumma IF                39:22          
   16          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                  41:02          
   17          Kristina Andersson        45    20 OK Skogshjortarna            42:11          
   18          Gunnel Karlsson           45    20 SOK 68                       43:34          
   19          Kerstin Bengtsson         43    23 Motala AIF OL                43:41          
   20          Ing-Mari Larsson          42     7 OK Löftan                    45:14          



D60  (14)      2110 m                      

    1          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            23:20 G        
    2          Britt-Marie Larsson       50    20 SOK 68                       24:12 G        
    3          Lena Barkestam            48       IK Hakarpspojkarna           25:53 G        
    4          Eva Höije                 46    15 OK Ravinen                   29:05 S        
    5          Marianne Rosén            49    20 IK Ymer                      31:57 S        
    6          Linnéa Claesson           46    20 Rydboholms SK                34:01 B        
    7          Ulla Björkman             46    20 IK Ymer                      35:09 B        
    8          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna            37:44          
    9          Gunilla Holst             47    14 Bottnaryds IF                39:28          
   10          Monica Bråhn              47       Jönköpings OK                44:18          
   11          Lena Lindgren             50    12 OK Järnbärarna               47:23          
   12          Eva-Maj Johansson         46    20 Markbygdens OK               51:41          
   13          Harriet Andersson         48    20 OK Skogshjortarna            53:15          
   14          Stina Grissemann          48       OK Skogsstjärnan             59:30          



D55  (18)      2100 m                      

    1          Karin Janson              52    18 OK Fryksdalen                20:56 G        
    2          Kerstin Karlsson          52       Tidaholm SOK Sisu            22:25 G        
    3          Anita Eklöf               54    20 IK Ymer                      22:54 G        
    4          Pia Svensson              55       Falköpings AIK OK            23:29 G        
    5          Elise Johansson           55       Falköpings AIK OK            23:33 G        
    6          Britt-Marie Andersson     53    20 OK Amne                      24:31 S        
    7          Britt Gunnarsson          54    18 Kristinehamns OK             26:14 S        
    8          Inger Svensson            54       Lidköpings VSK               26:26 S        
    9          Gunvor Arbin              52    14 Annebergs GIF                26:58 S        
   10          Berith Pettersson         51       Vänersborgs SK               30:19 B        
   11          Marita Johansson          52    14 OK Stigen                    31:25 B        
   12          Monica Ivarsson           52    20 OK Skogshjortarna            31:53 B        
   13          Ulla Kjell                53    23 Linköpings OK                33:13          
   14          Gunnel Gillenäs           52    18 Kristinehamns OK             33:23          
   15          Birgitta Johansson        52       IK Gandvik                   38:04          

               Marie Svernestam          54    23 Linköpings OK             Ej godk.          
               Annika Andersson          55       OK Skogsstjärnan          ej start          
               Susanne Dittmer           54       IK Hakarpspojkarna        ej start          



D50  (14)      2550 m                      

    1          Inger Westerberg          55       IF Hagen                     22:34 G        
    2          Kerstin Burman            56     2 Kvillebyns SK                25:56 G        
    3          Birgitta Andersson        57       Främmestads IK               26:08 S        
    4          Ann-Marie Andersson       60    14 Tenhults SOK                 27:02 S        
    5          Iréne Banck               57       IF Hagen                     27:15 S        
    6          Christina Birath          60     2 Stenungsunds OK              28:41 S        
    7          Lotta Landén              60       Istrums SK                   29:07 S        
    8          Lena Wallström            59       Tidaholm SOK Sisu            31:25 S        
    9          Carin Gustafsson          59       Jönköpings OK                37:29          
   10          Monika Nilsson            58     6 OK Alehof                    40:55          
   11          Lisa Larsson              59     6 Sjövalla FK                  45:49          
   12          Maria Björklund           60    20 Trollhättans SOK             47:47          
   13          Anna-Lena Svensson        58       Lidköpings VSK               49:49          

               Anita Bodin               60    20 Gällstadbygdens SOK       ej start          



D45  (18)      2660 m                      

    1          Britta Sahlin             61       Vänersborgs SK               21:18 G        
    2          Helena Lindman            65    14 Nässjö OK                    25:18 S        
    3          Eva Carlsson              61       Jönköpings OK                25:53 S        
    4          Maria Widmark             63       IF Hagen                     28:16 S        
    5          Lena Reisen               64       IF Hagen                     28:48 S        
    6          Gunilla Axelsson          57     6 Sävedalens AIK               28:49 S        
    7          Anette Bernhed            65     6 Sävedalens AIK               29:16 S        
    8          Christina Sterner         63    14 OK Njudung                   29:25 S        
    9          Nina Bejbom               61     2 Uddevalla OK                 31:29 B        
   10          Ann-Kristin Spetz         65       Ulricehamns OK               33:21          
   11          Ingrid Roos               61    23 Motala AIF OL                40:28          
   12          Frida Mannfolk            65       Ulricehamns OK               42:57          
   13          Cathrine Lång             63       IF Hagen                     47:43          
   14          Doris Danielsson          64       Istrums SK                   57:47          
   15          Margaretha Fredrikson     61       IF Hagen                   1:08:22          

               Karin Öhlin               65    14 SOK Aneby                 ej start          
               Camilla Liderud           65       Lidköpings VSK            ej start          
               Helena Hammar             65       Tidaholm SOK Sisu         ej start          



D40  (19)      3230 m                      

    1          Marie Olsson              68       Tibro OK                     25:25 G        
    2          Caroline Hagström         66       Falköpings AIK OK            26:09 G        
    3          Maria Ossiansson          70       IK Hakarpspojkarna           26:32 G        
    4          Sara Åberg                70    20 Hestra IF                    26:50 G        
    5          Louise Rundkvist          69       IK Hakarpspojkarna           28:14 G        
    6          Ulrika Gustafsson         68    14 IK Vista                     28:43 G        
    7          Lena Högrell              69       Jönköpings OK                28:58 G        
    8          Charlotte Österman        68       Vänersborgs SK               29:12 S        
    9          Anna Höök                 69       OK Klyftamo                  29:19 S        
   10          Maria Bogren              68       IF Hagen                     30:46 S        
   11          Kristina Nilsson          68    20 OK Tranan                    31:55 S        
   12          Monica Wallenius          68       OK Skogsstjärnan             32:25 S        
   13          Anette Sundqvist          67    20 OK Tranan                    36:36 S        
   14          Maria Holmberg            68       Jönköpings OK                37:34 B        
   15          Ewa Holmberg              66       IF Hagen                     39:23          
   16          Carina Olsson             67       Falköpings AIK OK            42:23          
   17          Eva Holmquist             68    14 IF Hallby SOK              1:14:18          

               Karin Torstensson         68       Falköpings AIK OK         ej start          
               Ann-Christin Blennow      69       Falköpings AIK OK         ej start          



D35  (7)       3230 m                      

    1          Angelica Brandqvist       73       Tibro OK                     27:54 G        
    2          Carin Rosjö               71       Jönköpings OK                30:10 G        
    3          Maria Thelin              74       Jönköpings OK                32:18 S        
    4          Annika Ljungberg          72    18 Degerfors OK                 35:20 S        
    5          Anna Karlsson             73    20 SOK 68                       36:46 S        
    6          Malin Tengström           72       Främmestads IK               37:09 S        

               Åsa Carlström             71       IK Hakarpspojkarna        ej start          



D21  (22)      3720 m                      

    1          Jennie Nilsson            86       IF Hagen                     25:59 G        
    2          Ulrika Kindlund           72    20 OK Tranan                    26:11 G        
    3          Karin Aneland-Thern       77     6 IFK Göteborg                 26:18 G        
    4          Lotta Saetre              74     6 OK Landehof                  26:47 G        
    5          Annika Johansson          72    20 OK Tranan                    27:52 G        
    6          Malin Hultqvist           86       IF Hagen                     28:46 G        
    7          Stina Banck               85       IF Hagen                     28:54 G        
    8          Johanna Asp               72     6 IFK Göteborg                 29:16 S        
    8          Anna-Karin Bondesson      79    13 Frosta OK                    29:16 S        
   10          Lotta Toftén              76       Istrums SK                   29:24 S        
   11          Kristina Häggblom         80       OK Klyftamo                  29:50 S        
   12          Karin Holm                85     3 Dalaportens OL               30:18 S        
   13          Annika Westh              75       Tibro OK                     30:24 S        
   14          Malin Fallgren            81    20 Gudhems IF                   31:03 S        
   15          Malin Sörstrand           79       OK Klyftamo                  31:23 S        
   16          Elin Tudén                77       IK Hakarpspojkarna           33:23 S        
   17          Kristine Svensson         84       Falköpings AIK OK            34:22 S        
   18          Elisabet Larsson          82    14 Sol Tranås                   35:13 S        
   19          Annette Falck-Larsson     61       Vänersborgs SK               40:14          
   20          Sofia Lundberg            76     6 Göteborg/Majorna OK          42:13          
   21          Katja Engelhardt                   SSV Planeta Radebeul         43:18          

               Sara Svensson             82     6 Göteborg/Majorna OK       ej start          



D20  (5)       3230 m                      

    1          Lina Nilsson              92    20 OK Tranan                    28:13 G        
    2          Amanda Karlsson           91       Ulricehamns OK               28:16 G        
    3          Cajsa Banck               91       IF Hagen                     28:51 G        
    4          Sara Spens                93       Tibro OK                     30:13 G        
    5          Emilia Henrysson          92       Tibro OK                     30:32 G        



D16  (4)       3100 m                      

    1          Emma Johansson            95    18 Kristinehamns OK             37:41          
    2          Viktoria Strandberg       94       Falköpings AIK OK            41:34          
    3          Amanda Johansson          95    18 Kristinehamns OK             43:21          
    4          Kajsa Lång                95       IF Hagen                     49:20          



D14  (17)      2790 m                      

    1          Gabriella Gustafsson      97       IK Hakarpspojkarna           20:51          
    2          Elvira Björklund          97    20 Trollhättans SOK             22:08          
    3          Johanna Strandberg        98       Falköpings AIK OK            24:09          
    4          Johanna Niklasson         96       SOK Träff                    24:36          
    5          Elsa Wilhelmsson          96       Falköpings AIK OK            25:24          
    6          Sara Kindlund             97    20 OK Tranan                    25:48          
    7          Tove Wiberg               97       Mullsjö SOK                  27:11          
    8          Sofia Löseth              96       Falköpings AIK OK            28:04          
    9          Clara Mannfolk            96       Ulricehamns OK               29:06          
   10          Lina Landergren           97    20 Hestra IF                    30:14          
   11          Linnea Larsson            97       Ulricehamns OK               38:17          
   12          Emelie Roos               98     6 OK Landehof                  39:34          
   13          Emma Holmberg             97       Jönköpings OK                42:21          
   14          Emma Nilsson              97    20 OK Tranan                    46:10          
   15          Tove Lång                 97       IF Hagen                     46:57          

               Stina Larsson             96       IF Hagen                  ej start          
               Stina Liderud             96       Lidköpings VSK            ej start          



D12  (21)      2740 m                      

    1          Vilma Blennow             98       Falköpings AIK OK            19:19          
    2          Elin Granstedt            98       IK Hakarpspojkarna           21:49          
    3          Lisa Johansson            98    20 OK Tranan                    22:35          
    4          Lina Sundqvist            98    20 OK Tranan                    23:37          
    5          Sofia Grahn               98    20 Hestra IF                    23:44          
    6          Alice Aroneng             98    20 Hestra IF                    25:31          
    7          Amanda Rangert            98       IK Hakarpspojkarna           26:09          
    7          Lisa Lindqvist            98       IK Hakarpspojkarna           26:09          
    9          Emma Åkesson              98       IK Hakarpspojkarna           29:58          
   10          Sofia Klasson             99    20 Hestra IF                    31:55          
   11          Lovisa Strandby           98       SOK Träff                    32:16          
   12          Josefin Bernhed           98     6 Sävedalens AIK               32:32          
   13          Hedvig Reisen             98       IF Hagen                     34:53          
   14          Siri Björklund            99    20 Trollhättans SOK             35:03          
   15          Maja Wallenius            99       OK Skogsstjärnan             36:25          
   16          Sofia Österman            99       Vänersborgs SK               36:38          
   17          Johanna Hagström          98       Falköpings AIK OK            40:00          
   18          Matilda Tengström         98       Främmestads IK               43:09          
   19          Wilma Jansson             98       Vänersborgs SK               45:15          

               Ida Holtbring             98    20 OK Amne                   ej start          
               Hanna Mårtensson          99       OK Skogsstjärnan          ej start          



D10  (17)      2090 m                      

    1          Sara Granstedt            00       IK Hakarpspojkarna           15:32          
    2          Ellen Blennow             01       Falköpings AIK OK            15:48          
    3          Alma Wilhelmsson          01       Falköpings AIK OK            16:30          
    4          Ida Roos                  01       SOK Träff                    17:55          
    5          Ella Palm                 00       IK Hakarpspojkarna           18:03          
    6          Ebba Lindman              01    14 Nässjö OK                    19:15          
    7          Johanna Särnbrink         00    12 OK Tisaren                   21:18          
    8          Malin Nilsson             00    20 OK Tranan                    21:53          
    9          Maja Åkesson              01       IK Hakarpspojkarna           23:31          
   10          Fanny Svalin              00       Vänersborgs SK               26:15          
   11          Sara Högrell              00       Jönköpings OK                26:19          
   12          Emelie Ottersten          00       SOK Träff                    28:50          
   13          Emma Ling                 02       Jönköpings OK                30:06          
   14          Maja Kindlund             00    20 OK Tranan                    32:59          
   15          Julia Rangert             01       IK Hakarpspojkarna           34:02          

               Alva Sonesson             01       Falköpings AIK OK         Ej godk.          
               Alma Liderud              00       Lidköpings VSK            ej start          



U4  (4)        2790 m                      

    1          Erik Svensson                      OK Klyftamo                  31:34 B        
    2          Stina Håkansson           96    14 OK Gränsen                   32:49 B        
    3          Stina Skog                96    14 OK Gränsen                   43:47          

               Elsa Lyon                 98       Falköpings AIK OK         ej start          



U3  (3)        2740 m                      

    1          Frida Högrell             96       Jönköpings OK                38:03 B        
    2          Hampus Nyström                     IF Hagen                     51:17          
    3          Jonathan Andersson        97    20 Mariestads FK                59:33          



U2  (6)        2090 m                      

    1          Martina Franzén           97       Ulricehamns OK               24:05 B        
    2          Elin Risberg              02    18 Skattkärrs IF                33:12          
    3          Marcus Carlsson                    IF Hagen                     35:41          
    4          Alice Svalin              02       Vänersborgs SK               39:22          
    5          Jacob Österman            02       Vänersborgs SK               49:40          

               Erica Bogren              02       IF Hagen                  ej start          



U1  (6)        2010 m                      

    1          Ida Rosjö                 04       Jönköpings OK                21:35 B        
    2          Erik Ling                 03       Jönköpings OK                23:25 B        
    3          Sandra Ling                        Jönköpings OK                38:29          

               Annie Ernvid                       klubblös                  Ej godk.          
               Jesper Ernvid                      klubblös                  Ej godk.          
               Axel Lyon                 02       Falköpings AIK OK         ej start          



INSKOLNING  (1 1920 m                      

               Julia Westh               99       Tibro OK                     Godk.          
               Edvin Henrysson           99       Tibro OK                     Godk.          
               Johan Mårtensson          99       OK Skogsstjärnan             Godk.          
               Hannah Landergren         99    20 IK Ymer                      Godk.          
               Edvin Gustavsson          99    20 Hjobygdens OK                Godk.          
               Olivia Grönqvist          03       Jönköpings OK                Godk.          
               Carl Ljungberg            99    18 Degerfors OK                 Godk.          
               Sara Saetre               04     6 OK Landehof                  Godk.          
               Ida Hallgren              99       Tibro OK                     Godk.          
               Edvin Nordberg            99       OK Klyftamo                  Godk.          
               Vilgot Nordberg           99       OK Klyftamo                  Godk.          
               Tova Jansson              03       Vänersborgs SK               Godk.          
               Thea Tanhua               03       Istrums SK                   Godk.          
               Isac Tanhua               04       Istrums SK                   Godk.          



Öppen 1  (1)   2090 m                      

    1          Eva Bremer                99    23 Boxholm-Mjölby OL            37:21 B        



Öppen 2  (12)  2720 m                      

    1          Lena Eriksson             70    18 Skattkärrs IF                32:00 B        
    2          Sofia Svenning            92       Falköpings AIK OK            33:46 B        
    3          Lena Roos                 99       SOK Träff                    34:16 B        
    4          Catarina Karlsson         62       SOK Träff                    35:45 B        
    5          Åsa Larsson               70       Ulricehamns OK               41:57 B        
    6          Sören Andrén              43       IF Hagen                     42:37          
    7          Karina Andersson          64    20 Mariestads FK                44:17          
    8          Samuel Jonsson            99    18 Kristinehamns OK             50:01          
    9          Ayan Ling                 75       Jönköpings OK                53:23          
   10          Anette Tanhua             69       Istrums SK                   57:08          
   11          Susanne Franzén           69       Ulricehamns OK               58:06          
   12          Tina J. Waltersson        67       Ulricehamns OK               58:09          



Öppen 4  (18)  3110 m                      

    1          Erik Svärd                95    12 OK Tylöskog                  26:26 B        
    2          Peter Wiberg              60       Mullsjö SOK                  29:27 B        
    3          Jennie Bjurgren           79       IK Hakarpspojkarna           35:38 B        
    4          Torben Gustavsson         99       SOK Träff                    35:50 B        
    5          Thomas Henrysson          63       Tibro OK                     37:42          
    6          Kerstin Nyqvist           99       Jönköpings OK                39:39          
    7          Karin Mårtensson          99       OK Skogsstjärnan             39:48          
    8          Carina Wallgren           70       Istrums SK                   40:43          
    9          Kjell Andersson           46    20 OK Skogshjortarna            43:42          
   10          Hans Emilsson             46    20 Kinnaströms SK               45:28          
   11          Karin Andersson                 12 OK Tisaren                   48:57          
   12          Knut Svenning             60       Falköpings AIK OK            49:25          
   13          Ann-Mari Johansson        62       OK Klyftamo                  49:30          
   14          Veronica Sahlin           99    14 Nässjö OK                    50:10          
   15          Lucy Lou                  99       Tibro OK                     51:03          
   16          Gertie Samuelsson         54    20 IK Ymer                      53:57          
   16          Kristina Svenning         58       Falköpings AIK OK            53:57          
   18          Lisbeth Nilsson           45       Falköpings AIK OK          1:14:17          



Öppen 5  (14)  3990 m                      

    1          Mårten Svensson           99       Falköpings AIK OK            34:49 B        
    2          Peter Roos                99     6 OK Landehof                  41:41 B        
    3          Mats Karlsson             99       Tidaholm SOK Sisu            41:48 B        
    4          Johan Li                  99       Tibro OK                     42:56 B        
    5          Ulf Andersson             65    20 Mariestads FK                44:03 B        
    6          Bertil Carlsson           99       Jönköpings OK                47:22          
    7          Gunnar Olsson             99    20 OK Skogshjortarna            47:37          
    8          Christer Blomqvist        65       Tidaholm SOK Sisu            48:13          
    9          Urban Särnbrink           71    12 OK Tisaren                   49:59          
   10          Marie Strandby            66       SOK Träff                    55:31          
   11          Mikael Axelsson           72       klubblös                   1:04:38          
   12          Tord Strandby             65       SOK Träff                  1:10:00          
   13          Henrik Lindberg           79       IF Hagen                   1:14:11          

               Sören Bremer              62    23 Boxholm-Mjölby OL         Ej godk.          



Öppen 7  (6)   3080 m                      

    1          Jessica Holst             99       OK Klyftamo                  29:50 B        
    2          Dennis Roos               67       SOK Träff                    30:30 B        
    3          Magnus Nykvist            99       Jönköpings OK                36:30 B        
    4          Krister Svensson          99       Tibro OK                     39:30          
    5          Anders Dahlberg           61       Falköpings AIK OK            46:12          
    6          Birgitta Johansson        45    20 OK Tranan                  1:03:27          



Öppen 8  (7)   3980 m                      

    1          Jonas Karlsson            99     3 Dalaportens OL               28:06 B        
    2          Svante Lindqvist          60       OK Klyftamo                  38:46          
    3          Claes-Håkan Svensson      66       OK Klyftamo                  46:47          
    4          Tommy Roos                56       Falköpings AIK OK            50:36          
    5          Björn Lindgren            99    14 IF Hallby SOK                57:20          

               Roger Bergvik                   14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Jonas Lundgren                     Tibro OK                  Ej godk.          



Öppen 9  (9)   4410 m                      

    1          Torbjörn Löfving          57       Tibro OK                     31:33 B        
    2          Johan Palmer                       Ulricehamns OK               33:15 B        
    3          Christian Eriksson        71    23 Linköpings OK                33:46 B        
    4          Daniel Bjärsvik           71    14 OK Gränsen                   34:32 B        
    5          Bernt Myrvold             99       Sarpsborg                    40:23 B        
    6          Magnus Henningsson        68    20 Hestra IF                    44:18          
    7          Arne Sääf                 60    20 Gudhems IF                   44:57          
    8          Olle Windelius            99    13 Frosta OK                    45:23          
    9          Malin Dahlberg            93       Falköpings AIK OK            50:04