Hjo 2-dagars långsö 2009-08-09 17:04
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (10)      3100 m                      

    1          Torsten Björkeroth        29    20 OK P4                        40:18 G        
    2          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    42:02 G        
    3          Urban Spånmark            29    20 Mullsjö SOK                  42:23 G        
    4          Karleric Fransson         28    20 Trollhättans SOK             42:48 G        
    5          Arne Wahlgren             27    20 SOK Träff                    49:30 S        
    6          Bengt Borg                26     6 Göteborg-Majorna OK          50:20 S        
    7          Lars Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                    53:29 S        
    8          Carl-Gustaf Fast          28    14 Jönköpings OK                56:21 S        
    9          Ingvar Lundgren           28    23 Boxholm-Mjölby OL            57:33 S        
   10          Hugo Krause               25     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:19:23          



H75  (14)      3100 m                      

    1          Rune Lindgren             31    14 IK Hakarpspojkarna           33:33 G        
    2          Sture Pettersson          32    20 Falköpings AIK OK            35:20 G        
    3          Åke Johansson             31    20 Trollhättans SOK             36:42 G        
    4          Mellvin Nilsson           34    18 Lustens OK                   36:58 G        
    5          Yngve Malmlöf             31    20 Falköpings AIK OK            39:10 S        
    6          Stig Sahl                 33    20 IF Hagen                     39:34 S        
    7          Valter Alamaa             31    18 OK Grane                     40:26 S        
    8          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    41:36 S        
    9          Karl Åkerman              33    23 Motala AIF OL                43:11 S        
   10          Evert Tapper              30    20 IF Hagen                     45:26 S        
   11          Lars Magnusson            32    18 Kristinehamns OK             48:21 B        
   12          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    57:31          
   13          Bo Pehrson                34    20 Istrums SK                 1:08:58          

               Ingemar Glad              30    20 OK P4                     ej start          



H70  (34)      3630 m                      

    1          Lars Cedérus              39    15 Snättringe SK                37:22 G        
    2          Rune Ahlander             38    14 Jönköpings OK                37:28 G        
    3          Harry Sundberg            39    20 OK Klyftamo                  37:40 G        
    4          Sven Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    37:48 G        
    5          Nils Grann                36    18 Kristinehamns OK             38:52 G        
    6          Torild Bornetun           35    14 Skillingaryds FK             39:04 G        
    7          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                39:23 G        
    8          Ingemar Holmberg          37    20 IF Hagen                     39:43 G        
    9          Rune Kristoffersson       36    12 Askersunds OK                41:43 G        
   10          Per Larsson               36    14 Jönköpings OK                41:58 G        
   11          Karl-Inge Karlsson        39    20 Istrums SK                   42:43 S        
   12          Kurt Rydin                38    20 OK Tranan                    42:59 S        
   13          Kjell Persson             35    20 Mariestads FK                43:20 S        
   14          Lars-Göran Björnlinger    38    14 IK Vista                     43:30 S        
   15          Bo Persson                39    23 OK Roxen                     43:47 S        
   16          Bertil Ryberg             39    20 OK Klyftamo                  48:56 S        
   17          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:08 S        
   18          Nilsevert Söderqvist      37    14 IFK Sävsjö                   49:24 S        
   19          Stig Bengtsson            38    23 Motala AIF OL                49:39 S        
   20          Uno Andersson             37    20 OK Klyftamo                  50:25 S        
   21          Åke Tidman                38    23 OK Kolmården                 51:26 S        
   22          Roland Malcolm                     Larvik OK                    52:00 S        
   23          Gunnar Waern              38    20 Trollhättans SOK             54:27 B        
   24          Erland Olsson             35    20 Dalsjöfors GOIF              55:32 B        
   25          Weine Carlsson            38    14 IK Hakarpspojkarna           55:40 B        
   26          Bengt Österblom           38    20 K 3 IF                       59:07          
   27          Eive Jerkstrand           39     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:01          
   28          Alban Karlbom             35     6 Lerums SOK                 1:02:16          
   29          Gunnar Bylund             38    20 Rydboholms SK              1:03:19          
   30          Per-Olof Persson                14 Skillingaryds FK           1:04:12          
   31          Knut Jacobsen                      Sandefjord TIF             1:06:26          
   32          Bengt Hallén              36    20 Trollhättans SOK           1:06:38          

               Rolf Larsson              39    18 Degerfors OK              ej start          
               Göran Malmberg            35    20 IK Gandvik                ej start          



H65  (45)      4270 m                      

    1          Åke Eckerbom              44    14 IFK Sävsjö                   37:20 G        
    2          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  38:10 G        
    3          Göte Johansson D-P        43    20 OK Tranan                    39:09 G        
    4          Runo Johansson            43    18 Kristinehamns OK             39:27 G        
    5          Roland Sandahl            44    14 Annebergs GIF                39:37 G        
    6          Sven Erik Sjöholm         43    20 Mullsjö SOK                  40:06 G        
    7          Lars Johansson            40    16 Södertälje-Nykvarn OF        41:13 G        
    8          Thomas Kleist             44    23 Boxholm-Mjölby OL            42:03 S        
    9          Lars-Erik Nilsson         43    20 Mariestads FK                42:31 S        
   10          Ingemar Wiklund           43    20 OK Skogsvargarna             42:46 S        
   11          Gunnar Wallin             44    14 Jönköpings OK                43:13 S        
   12          Jan Johansson             42     3 IFK Hedemora OK              43:17 S        
   13          Lars-B Larsson            40    18 OK Tyr                       44:22 S        
   14          Lars Fransson             42    14 Bottnaryds IF                44:46 S        
   15          Gunnar Andersson          44    14 IK Vista                     45:52 S        
   16          Pär-Erik Johansson        44    20 Markbygdens OK               46:06 S        
   17          Bertil Eriksson           40    18 OK Tyr                       46:29 S        
   18          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            46:35 S        
   19          Kjell-Åke Isaksson        43    20 OK Skogshjortarna            47:29 S        
   20          Rolf Gabrielsson          44    20 Falköpings AIK OK            47:53 S        
   21          Yngve Johansson           41    18 Kristinehamns OK             47:56 S        
   22          Kurt Fredrixon            42    20 OK Skogshjortarna            48:44 S        
   23          Folke Dahlén              40    20 Lidköpings VSK               49:35 S        
   24          Olle Hermansson           42    20 IK Ymer                      50:17 S        
   25          John Henriksson           40    20 Tibro OK                     50:18 S        
   26          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  52:26 S        
   27          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                  52:29 S        
   28          Åke Karlsson              42    20 SOK Träff                    52:30 S        
   29          Lars Erik Larsson         41    20 OK Amne                      53:35 S        
   30          Åke Nordberg              42    20 OK Klyftamo                  54:26 B        
   31          Reits Hall                44    20 OK Amne                      55:54 B        
   32          Lars Wahlström            44    20 Istrums SK                   55:56 B        
   33          Bo Einar Danielsson       43    17 Enköpings AIF                56:01 B        
   34          Jan Petter Laugen                  Ilmås IL                     56:11 B        
   35          Kay Svensson              43    20 OK P4                        56:25 B        
   36          Kenneth Jonsson           42    20 Vänersborgs SK               56:30 B        
   37          Stig Bengtsson            40    20 OK Amne                      56:39 B        
   38          Regor Niklasson           41    20 IK Albion                    56:56 B        
   39          Roland Nilsson            44    20 Falköpings AIK OK          1:00:13          
   40          Folke Simonsson           41    23 OK Roxen                   1:00:31          
   41          Rune Gunnar Gunnarsson    41    14 Nässjö OK                  1:00:46          
   42          Hans Olof Andersson       42    20 OK Skogshjortarna          1:07:57          
   43          Thor Edvardsen                     Larvik OK                  1:10:47          
   44          Heikki Rissanen           40    20 Mariestads FK              1:11:50          

               Bo Westerberg             40    20 Vänersborgs SK            ej start          



H60  (47)      4800 m                      

    1          Håkan Viktor Winnberg     49     7 IK Trenne Ullared            40:45 G        
    2          Stefan G Larsson          45    14 OK Njudung                   41:10 G        
    3          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                41:13 G        
    4          Vidar Löfving             47    20 Tibro OK                     44:40 G        
    5          Christer Elfsberg         49    18 Kristinehamns OK             44:44 G        
    6          Kjell Martinsson          49    20 OK Tranan                    45:09 G        
    7          Hans-Gösta Bernhard       47    20 Mariestads FK                45:12 G        
    8          Staffan Dittmer           48    14 IK Hakarpspojkarna           45:32 G        
    8          Lars Granefelt            46    18 OK Tyr                       45:32 G        
   10          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    45:46 G        
   11          Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK                 46:19 S        
   12          Rune Ringsgård            47    23 OK Roxen                     47:14 S        
   13          Åke Sjöberg               48    14 IF Hallby                    48:23 S        
   14          Karl Evert Lenna Svenss   48    20 IF Hagen                     49:08 S        
   15          Ingemar Ziljat            49    18 OK Djerf                     49:22 S        
   16          Rolf Einarsson            47    20 IF Hagen                     49:42 S        
   17          Lennart Barkestam         49    14 IK Hakarpspojkarna           49:50 S        
   18          Stellan Holmstrand        48    20 Herrljunga SK Skid o OL      49:54 S        
   19          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                50:54 S        
   20          Stellan Ahnström          45    14 Forserums SOK                51:43 S        
   21          Bengt Sörensen            47    14 Jönköpings OK                52:33 S        
   22          Styrbjörn Jansson         45    20 IF Hagen                     53:14 S        
   23          Anders Berglund           45    20 OK Skogshjortarna            53:52 S        
   24          K-G Larsson               48    20 OK P4                        54:31 S        
   25          Johnny Gustafsson         47    14 Gamleby OK                   55:23 S        
   26          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    55:49 S        
   27          Christer Ottosson         46    20 IF Hagen                     56:05 S        
   28          Nils-Birger Johansson     45    14 Sol Tranås                   57:30 S        
   29          Bo Klamfelt               47    20 Tibro OK                     57:58 S        
   30          Leif Nordin               47    15 Attunda OK                   58:35 B        
   31          Ulf Kjellin               49    21 OK Hedströmmen               58:52 B        
   32          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                   1:00:54 B        
   33          Ronny Ragnarsson          45    20 OK Skogshjortarna          1:01:00 B        
   34          Bengtåke Andersson        45    20 OK Amne                    1:02:02          
   35          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:02:30          
   36          Göran Johansson           49    20 IK Gandvik                 1:03:10          
   37          Bo Hjalmarsson            45    20 Gällstadbygdens SOK        1:03:12          
   38          Ove Johansson             49    23 OK Kolmården               1:03:42          
   39          Weine Fredriksson         47    12 KFUM Örebro OK             1:04:24          
   40          Lars-Olof Gustafsson      45    20 OK Klyftamo                1:05:42          
   41          Bror Fureskog             46     8 Alfta-Ösa OK               1:06:40          
   42          Rolf Erling Hultman       49    14 Vaggeryds SOK              1:31:36          

               Tord Fransson             49    23 Motala AIF OL               Felst.          
               Tore Martinsson           45    18 Degerfors OK              ej start          
               Gunnar Enberg             47    14 Målilla OK                ej start          
               Christer Sandh            46    23 OK Roxen                  ej start          
               Gösta Claesson            46    20 Rydboholms SK             ej start          



H55  (39)      5090 m                      

    1          Ulf Svensson              53    14 OK Njudung                   40:38 G        
    2          Stig Gustafsson           51    14 Bredaryds SOK                40:44 G        
    3          Kjell Nero                54    14 Nässjö OK                    42:57 G        
    4          Roland Svensson           53    20 Mariestads FK                44:51 G        
    5          Thomas Johansson          53    12 Almby IK                     47:00 S        
    6          Pär Ericsson              51    23 Linköpings OK                47:21 S        
    7          Björn Pettersson          53    20 Ulricehamns OK               48:12 S        
    8          Bengt Johansson           51    20 OK Skogshjortarna            48:43 S        
    9          Tommy Westerberg          52    20 Tibro OK                     48:51 S        
   10          Kjell Kaminsky            52    20 IF Hagen                     49:12 S        
   11          Stefan Gunnarsson         54    18 Kristinehamns OK             50:28 S        
   12          Anders Robertsson         51    12 Almby IK                     50:46 S        
   13          Anders Johansson          53    20 OK Skogsstjärnan             50:56 S        
   14          Ingvar Andersson          52    20 OK Amne                      52:00 S        
   15          Per-Åke Hull              50    12 Almby IK                     52:11 S        
   16          Stefan Arbin              54    14 Annebergs GIF                52:37 S        
   17          Gunnar Bejbom             52     2 Uddevalla OK                 53:50 S        
   18          Kent Andersson            54    20 OK Skogsstjärnan             54:31 S        
   19          Sören Karlsson            53    20 Mullsjö SOK                  54:45 S        
   20          Rainer Scholz             52    14 IK Vista                     54:54 S        
   21          Börje Sundberg            54     2 OK Gipen                     55:46 S        
   22          Uno Percy Åkesson         52    14 Nässjö OK                    55:57 S        
   23          Klas Björk                50    14 IK Hakarpspojkarna           57:08 S        
   24          Kent Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            57:22 S        
   25          Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg-Majorna OK          58:04 B        
   26          Jan-Åke Emilsson          53    20 Gudhems IF                   58:11 B        
   27          Roalh Kleveland           51     2 Kvillebyns SK                59:34 B        
   28          Lars Hogedal              50    20 Vänersborgs SK               59:52 B        
   29          Sven-Olof Johansson       51    14 Vaggeryds SOK              1:01:27 B        
   30          Mats Blom                 52     2 Ljungskile FK              1:02:08          
   31          Lennart Jakobson          52    20 Tibro OK                   1:02:25          
   32          Hans Trofast              52    14 Tenhults SOK               1:05:57          
   33          Mats Sunesson             53    20 OK Skogsstjärnan           1:07:47          
   34          Hans Andersson            53    20 IK Gandvik                 1:07:57          
   35          Lars-Eric Andersson       50    20 Falköpings AIK OK          1:12:39          
   36          Inge Andersson            52    20 OK Skogsstjärnan           1:13:03          
   37          Sten Ove Flink            50    20 IK Albion                  1:18:07          

               Göran Carnander           53    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Kenneth Andersoon         54    14 Nässjö OK                 ej start          



H55 MOTION  (6 4160 m                      

    1          Hans Larnefeldt                  3 IK Jarl Rättvik              53:21 S        
    2          Lars Broström             52    18 Degerfors OK                 58:40 S        
    3          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:01:30 S        
    4          Erling Andersson          45    20 Vänersborgs SK             1:03:46 S        

               Per-Eric Ericsson         53    20 Dalsjöfors GOIF             Felst.          
               Mårten Svensson           44     2 Stångenäs AIS               Felst.          



H50  (23)      5380 m                      

    1          Lenn Aronsson             55    23 Linköpings OK                41:15 G        
    2          Ingemar Skaar             58    14 Jönköpings OK                42:28 G        
    3          Lennart Larsson           55    14 Jönköpings OK                46:45 G        
    4          Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK               49:41 S        
    5          Lars Nilsson              57    20 OK Skogsstjärnan             51:28 S        
    6          Michael Karlsson          58    20 IF Hagen                     51:57 S        
    7          Ulf Sjödin                55    20 OK Skogshjortarna            52:05 S        
    8          Bengt Nilsson             57     6 Göteborg-Majorna OK          53:12 S        
    9          Lars Gustafsson           50    14 OK Gränsen                   53:17 S        
   10          Lars Hagrot               57    15 Täby OK                      57:35 S        
   11          Per Sture Wennerberg      55    20 OK Klyftamo                  57:50 S        
   12          Anders Alamaa             56    18 IK Vikings OK                58:36 S        
   13          Peder Johansson           55    20 OK Skogsstjärnan             58:43 S        
   14          Tore Bengtsson            58    20 Mariestads FK                58:51 S        
   15          Kent Nero                 59    20 Mullsjö SOK                1:01:23 B        
   16          Per Gustafsson            59    20 Ryda SK                    1:02:54 B        
   17          Per-Eric Carlsson         55    20 IF Hagen                   1:03:21          
   18          Bengt Klasson             58    20 Ulricehamns OK             1:03:51          
   19          Conny Sahlin              55    20 Vänersborgs SK             1:05:06          
   20          Håkan Håkansson           59    14 OK Gränsen                 1:09:38          
   21          Jan Lenhammar             53    14 OK Gränsen                 1:20:26          

               Tommy Roos                56    20 Falköpings AIK OK         Ej godk.          
               Svante Andrén             58    20 Tibro OK                  ej start          



H45  (24)      5850 m                      

    1          Peter Cederberg           62    20 Vänersborgs SK               36:58 G        
    2          Bengt Andersson           62    14 IK Hakarpspojkarna           42:26 S        
    3          Bo Granstedt              63    14 IK Hakarpspojkarna           42:39 S        
    4          Lars Holmberg             61    20 IF Hagen                     43:29 S        
    5          Stefan Johansson          63    20 IK Gandvik                   45:24 S        
    6          Håkan Svensson            63    14 IK Vista                     45:41 S        
    7          Ola Allvin                64    14 IK Hakarpspojkarna           46:14 S        
    8          Erik Hellsvik             60    20 IK Gandvik                   46:44 S        
    9          Lars Karlsson             63    20 Istrums SK                   46:50 S        
   10          Kjell Einarsson           64    20 OK Skogshjortarna            46:52 S        
   11          Jens Lindström            64    20 Tibro OK                     47:05 S        
   12          Arto Blomdahl             60    14 IK Hakarpspojkarna           47:11 S        
   13          Jonas Bornetun            63    14 Skillingaryds FK             49:54 S        
   14          Conny Simonsson           63    14 Gränna-Bygdens OK            50:32 S        
   15          Tommy Ljungdahl           60    14 IK Hakarpspojkarna           52:38 B        
   16          Kent Larsson              64    14 Nässjö OK                    54:33 B        
   17          Magnus Blennow            64    20 Falköpings AIK OK            56:17          
   18          Peter Brämerson           64    20 Tibro OK                     59:16          
   19          Claes Larsson             62    20 OK Klyftamo                1:00:48          
   20          Fredrik Nilsson           63    12 KFUM Örebro OK             1:03:55          
   21          Börje Öberg               63    20 OK Skogshjortarna          1:07:01          
   22          Håkan Svensson            59    12 Almby IK                   1:14:43          

               Nils-Olof Larsson         60    20 Vänersborgs SK              Felst.          
               Patric Johansson          64    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          



H45 MOTION  (3 4970 m                      

    1          Dag Tryggö                62    20 Trollhättans SOK           1:39:24 S        
    2          Jan Eliasson              63    14 Tenhults SOK               1:40:01 S        

               Stefan Olsson             59    20 IF Hagen                  Ej godk.          



H40  (30)      6820 m                      

    1          Björn Andersson           67    14 Bredaryds SOK                43:40 G        
    2          Andreas Rangert           68    14 IK Hakarpspojkarna           44:28 G        
    3          Mats Granstedt            67    14 IK Hakarpspojkarna           45:37 G        
    4          Lars Svensson             67    14 Målilla OK                   46:28 G        
    5          Björn Mårtensson          69    20 OK Skogsstjärnan             47:14 G        
    6          Per Johansson             67    23 Motala AIF OL                47:37 G        
    7          Thomas Bogren             65    20 IF Hagen                     49:28 S        
    8          Mats Hedman               67    20 IF Hagen                     54:00 S        
    9          Bo Hallberg               66    20 Falköpings AIK OK            54:29 S        
   10          Magnus Södervall          67    20 IK Gandvik                   55:40 S        
   11          Jonas Bergfors            66    14 SOK Viljan                   56:56 S        
   12          Krister Rosjö             65    14 Jönköpings OK                59:24 S        
   13          Lennart Söderberg         68    14 IK Hakarpspojkarna         1:00:27 S        
   14          Roger Gunnarsson          65    20 Falköpings AIK OK          1:00:35 S        
   15          Claes-Håkan Svensson      66    20 OK Klyftamo                1:03:35 B        
   16          Martin Mandinger          65    20 Trollhättans SOK           1:03:53 B        
   17          Tomas Lundh               68    14 Gränna-Bygdens OK          1:04:08 B        
   18          Claus Johansson           65    14 Jönköpings OK              1:05:10 B        
   19          Ulf Ärlig                 68    14 OK Gränsen                 1:09:56          
   20          Krister Berger            67    23 Motala AIF OL              1:16:50          
   21          Lars Zachrisson           69     6 Kungälvs OK                1:18:02          
   22          Stefan Linderoth          65    20 IF Hagen                   1:18:43          
   23          Anders Herngren           65    20 IF Hagen                   1:27:42          
   24          Matti Envall              68    14 IK Hakarpspojkarna         2:16:08          

               Jesper Rundbäck           69    14 Eksjö SOK                 Ej godk.          
               Mats Karlsson             68    20 IF Hagen                  Ej godk.          
               Anders Kindbom            69    20 IF Hagen                  ej start          
               Erik Gustavsson           66    20 IK Albion                 ej start          
        (1208) Jan-Ove Wiking            69    20 Istrums SK                ej start          
               Håkan Larsson             68    14 IF Hallby                 ej start          



H35  (11)      7390 m                      

    1          Fredrik Svensson          71    14 Jönköpings OK                54:28 G        
    2          Erik Karlsson             72    23 Tjällmo-Godegårds OK         55:05 G        
    3          Daniel Olsson             74    20 Dalsjöfors GOIF              56:48 G        
    4          Jonas Gustafsson          73    20 Vänersborgs SK               58:10 G        
    5          Klas Grönqvist            70    14 Jönköpings OK                58:25 G        
    6          Johan Åhlund              74    20 Vänersborgs SK             1:01:00 G        
    7          Christian Eriksson        71    23 Linköpings OK              1:06:53 S        
    8          Pär Magnus Bjurek               20 Tibro OK                   1:10:33 S        
    9          Kristian Adolfsson        74    20 IK Ymer                    1:23:34          

               Anders Franzén            74    20 Lidköpings VSK            ej start          
               Johan Swartz              72     1 OK Orion                  ej start          



H35 MOTION  (3 5780 m                      

    1          Jonas Holst               74    20 Istrums SK                   48:30 S        
    2          Lennart Nyman             66    20 Vänersborgs SK             1:09:38 B        

               Joakim Eliasson                 20 IK Ymer                   ej start          



H21 LÅNG  (23) 11270 m                     

    1   (0096) David Bejbom              86    20 Vänersborgs SK             1:10:12 G        
    2   (0302) Christian Arnesson        83    20 Ulricehamns OK             1:14:01 G        
    3   (0323) Peter Arnesson            80    20 Ulricehamns OK             1:15:15 G        
    4   (0206) Erik Martinsson           83    23 Linköpings OK              1:16:22 G        
    5   (0603) Björn Arnesson            85    20 Ulricehamns OK             1:18:57 G        
    6   (0187) Gustaf Wennerberg         83    20 OK Klyftamo                1:19:29 S        
    7          Conny Rantzow                   20 Hestra IF                  1:19:59 S        
    8          Magnus Lund               78    20 IK Gandvik                 1:20:42 S        
    9   (0108) Tommy Andersson           73    20 Vänersborgs SK             1:21:33 S        
   10          David Lingfors            87    14 IK Hakarpspojkarna         1:21:59 S        
   11   (0455) Jonas Karlsson            84     3 Dalaportens OL             1:25:04 S        
   12   (0445) Jacob Westerberg          78    23 Linköpings OK              1:25:13 S        
   13   (0726) Erik Johansson            86    20 Falköpings AIK OK          1:25:46 S        
   14   (0560) Andreas Karlsson          90    20 Mariestads FK              1:28:32 S        
   15   (0674) Måns Faxén                76    14 Växjö OK                   1:31:18 S        
   16          Lars Jakobsson            79    20 IF Hagen                   1:36:37 S        
   17          Filip Holm                10     7 Halmstad OK                1:40:41 B        
   18   (0680) Niclas Sahlin             88    20 Vänersborgs SK             1:43:01 B        
   19   (0816) Martin Hammarlund         81    23 Motala AIF OL              1:46:35 B        

               Marcus Kvarndal           80    20 Ulricehamns OK              Felst.          
        (0550) Håkan Granefelt           89    18 OK Tyr                    Ej godk.          
        (0846) Oskar Pettersson          89    14 Jönköpings OK             ej start          
        (0636) Fajer Wennerberg          85    20 OK Klyftamo               ej start          



H21  (9)       8130 m                      

    1          Mattias Hedfjärd          70    20 Gudhems IF                 1:04:13 G        
    2          Mikael Bergstedt          69    20 Markbygdens OK             1:05:53 G        
    3          Thomas Gustavsson         78    20 Gudhems IF                 1:06:55 G        
    4          Benjamin Edlund           88    20 IK Ymer                    1:09:08 G        
    5          Magnus Fransson           77    14 SOK Aneby                  1:11:30 G        
    6   (0764) Mikael Trofast            78    14 Jönköpings OK              1:17:57 S        
    7          Peter Waldenström         79    14 Jönköpings OK              1:35:24 B        
    8          Åke Svensson              82    20 Istrums SK                 1:37:32 B        

               Jan Hjort                 75    20 Falköpings AIK OK         ej start          



H21 MOTION  (4 5780 m                      

    1          Daniel Persson            91    14 OK Gränsen                   54:34 S        
    2          Daniel Bjärsvik           71    14 OK Gränsen                   59:21 S        
    3          Niklas Bohman             76    14 OK Gränsen                 1:05:37 S        

               Henrik Eriksson           74    14 OK Gränsen                Ej godk.          



H20  (5)       7390 m                      

    1   (0699) Rasmus Persson            90    20 Falköpings AIK OK            58:45 G        
    2   (0632) Erik Nero                 90    20 Falköpings AIK OK            59:03 G        
    3   (0640) Fabian Wennerberg         89    20 OK Klyftamo                1:02:47 G        
    4          Karl-Mikael Svensson      90    20 Lidköpings VSK             1:51:32          

        (1226) Jens Nyström              89    20 IF Hagen                  ej start          



H18  (6)       6820 m                      

    1          Marcus Ramström           91    14 IK Hakarpspojkarna           53:46 G        
    2   (0870) Adam Fredén               91    20 Falköpings AIK OK          1:00:57 S        
    3          Joel Andersson            92    20 IK Gandvik                 1:03:27 S        
    4          Simon Börjeson            91    20 Ryda SK                    1:09:42 S        
    5   (0907) Olle Åsberg               91    20 Tibro OK                   1:11:21 S        
    6          Karl Holmquist            92    14 IF Hallby                  1:27:49          



H16  (6)       5070 m                      

    1          Emil Börjesson            93    20 Lidköpings VSK               42:22          
    2          Jonas Axén                93    23 Motala AIF OL                46:14          
    3          Kim Viktorsson                  20 Tibro OK                     50:12          
    4          Petter Nilsson            93    20 Mariestads FK                56:46          
    5          Daniel Zachrisson         94     6 Kungälvs OK                1:15:40          

               Jakob Karlsson            94    20 OK Skogsstjärnan          Ej godk.          



H14  (10)      4010 m                      

    1          Johan Löfström            95    14 Jönköpings OK                39:00          
    2          Martin Skaar              95    14 Jönköpings OK                43:11          
    3          Martin Karlsson           96    20 OK Klyftamo                  47:00          
    4          Martin Olsson             96    20 Tibro OK                     48:25          
    5          Samuel Sandgren           95    20 Vänersborgs SK               49:00          
    6          Andreas Wannberg          95    20 IK Omega                     49:02          
    7          Oskar Johansson           96    20 OK Klyftamo                  49:40          
    8          Erik Widmark              96    20 IF Hagen                     59:38          
    9          Erik Holmberg             95    14 Jönköpings OK              1:01:50          
   10          Filip Södervall           96    20 IK Gandvik                 1:07:02          



H12  (9)       2680 m                      

    1          Eric Rosjö                98    14 Jönköpings OK                23:24          
    2          Axel Johansson            98    20 IK Gandvik                   26:53          
    3          Erik Svensson             98    20 OK Klyftamo                  27:34          
    4          Ola Holtbring             97    20 OK Amne                      28:32          
    5          Filip Karlsson            97    20 IF Hagen                     28:42          
    6          David Gunnarsson          97    14 IK Hakarpspojkarna           29:47          
    7          Filip Zachrisson          97     6 Kungälvs OK                  36:59          

               Oscar Johansson           98    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          
               Philip Johansson          98    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          



H10  (14)      2290 m                      

    1          Andreas Gustafsson        99    14 IK Hakarpspojkarna           15:23          
    2          Carl Holmberg             99    20 IF Hagen                     16:17          
    3          Olle Hedman               99    20 IF Hagen                     16:19          
    4          Gustav Nyman              99    20 Vänersborgs SK               16:20          
    5          Hannes Bergenfur          99    18 OK Älgen                     17:06          
    6          Filip Rosjö               00    14 Jönköpings OK                19:35          
    7          Daniel Bogren             00    20 IF Hagen                     20:42          
    8          Oscar Roos                00    20 SOK Träff                    21:19          
    9          Eskil Tryggö              99    20 Trollhättans SOK             21:25          
   10          Linus Kristiansson        01    20 Trollhättans SOK             22:00          
   11          Felix Åsell               00    14 OK Gränsen                   22:03          
   12          Emil Larsson              99    20 Tibro OK                     22:30          
   13          Lukas Granstedt           00    14 IK Hakarpspojkarna           23:39          
   14          Rasmus Bergfors           00    14 SOK Viljan                   27:51          



D75  (2)       2760 m                      

    1          Anita Pehrsson            34    20 Istrums SK                   55:32 G        
    2          Ruth Nyström              33    20 OK Amne                      58:52 G        



D70  (8)       2760 m                      

    1          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    40:15 G        
    2          Vivi-Anne Bylund          38    20 Rydboholms SK                41:09 G        
    3          Lisbeth Johansson         38    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:07 S        
    4          Anna-Lisa Andersson       35    20 Lidköpings VSK               46:29 S        
    4          Anne-Catrine Persson      39    20 Mariestads FK                46:29 S        
    6          Gerd Johansson            37    14 Tenhults SOK                 48:06 S        
    7          Barbro Vallin             38     6 Kungälvs OK                  48:50 S        
    8          Britta Sahl               35    20 IF Hagen                     54:50 S        



D65  (33)      3450 m                      

    1          Britt Rangert             43    14 Växjö AIS                    43:09 G        
    2          Margareta Tidman          44    23 OK Kolmården                 43:49 G        
    3          Birgitta Johansson        43    18 Kristinehamns OK             43:50 G        
    4          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  44:46 G        
    5          Eva Isaksson              44    20 OK Skogshjortarna            45:19 G        
    6          Kerstin Bengtsson         43    23 Motala AIF OL                45:59 G        
    7          Bibbi Appelgren           44    20 Mariestads FK                47:00 G        
    8          Britten Persson           42    23 Finspångs SOK                47:53 G        
    9          Gunvor Jonsson            42    20 Vänersborgs SK               49:18 S        
   10          Ingrid Hermansson         43    20 IK Ymer                      50:36 S        
   11          Eleonor Grönvall          42    12 KFUM Örebro OK               51:26 S        
   12          Birgitta Arlebo           44    12 KFUM Örebro OK               52:35 S        
   13          Barbro Cedérus            42    15 Snättringe SK                53:12 S        
   14          Ann-Britt Björnlinger     40    14 IK Vista                     53:35 S        
   15          Lena Waern                43    20 Trollhättans SOK             54:25 S        
   16          Margit Ryberg             42    20 OK Klyftamo                  54:40 S        
   17          Monika Niklasson          42    20 IK Albion                    55:56 S        
   18          Mona Carlson              42    20 OK Skogshjortarna            56:48 S        
   19          Karin Claesson            43    14 Jönköpings OK                57:48 S        
   20          Kerstin Wallenius         43    20 OK Skogsstjärnan             58:56 S        
   21          Birgit Karlsson           41    20 Mariestads FK                59:28 S        
   22          Ulla Höök                 41    20 OK Klyftamo                1:00:24 S        
   23          Kerstin Gunnarsson        44    14 Nässjö OK                  1:00:51 S        
   24          Anita Linnéa Nordberg     43    20 OK Klyftamo                1:02:35 B        
   25          Ann-Catrine Ahlström      41     7 Fjärås AIK                 1:04:04 B        
   26          Britt Pettersson          38    23 OK Roxen                   1:13:34          
   27          Lilian Bengtsson          41    20 OK Amne                    1:26:03          
   28          Berit Hildén              43    20 OK Skogshjortarna          1:50:49          

               Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Mariann Nilsson           41    18 Lustens OK                ej start          
               Anna-Stina Lindström      42    20 OK Skogsstjärnan          ej start          
               Linnéa Hall               44    20 OK Amne                   ej start          



D60  (19)      3450 m                      

    1          Inger Holmstrand          48    20 Herrljunga SK Skid o OL      35:19 G        
    2          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     38:14 G        
    3          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            40:07 S        
    4          Margareta Larsson         45    14 OK Njudung                   41:33 S        
    5          Gunnel Karlsson           45    20 SOK 68                       41:52 S        
    6          Lena Barkestam            48    14 IK Hakarpspojkarna           41:59 S        
    7          Ann-Marie Holmström       49    20 IK Gandvik                   42:05 S        
    8          Kari Timenes Laugen                Ilmås IL                     45:14 S        
    9          Linnéa Claesson           46    20 Rydboholms SK                48:23 S        
   10          Marita Johansson          46    20 Markbygdens OK               48:32 S        
   11          Vega Slottner             45    14 Jönköpings OK                48:38 S        
   12          Birgitta Johansson        45    20 OK Tranan                    49:55 S        
   13          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     51:21 B        
   14          Ingrid Tengeland          47    20 IK Gandvik                   55:52          
   15          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna            58:48          
   16          Britt-Marie Danielsson    45    17 Enköpings AIF              1:00:52          
   17          Gerd Wallin               45    14 Jönköpings OK              1:01:10          
   18          Kristina Andersson        45    20 OK Skogshjortarna          1:05:12          

               Lisbeth Karlsson          47    14 Vaggeryds SOK               Felst.          



D55  (25)      3630 m                      

    1          Anna-Karin Johansson      54    14 Sol Tranås                   37:09 G        
    2          Monica Lööf               52    20 Mariestads FK                37:32 G        
    3          Gunilla Hogedal           53    20 Vänersborgs SK               37:50 G        
    4          Susanne Dittmer           54    14 IK Hakarpspojkarna           40:19 G        
    5          Lena Granefelt            50    18 OK Tyr                       40:32 G        
    6          Marion Hallsten           50     2 Uddevalla OK                 42:20 S        
    7          Monica Martinsson         54    20 OK Tranan                    42:35 S        
    8          Margareta Svensson        50     1 OK Vilse 87                  42:37 S        
    9          Britt-Marie Larsson       50    20 SOK 68                       43:19 S        
   10          Kristina Larsson          51    20 OK Klyftamo                  43:26 S        
   11          Monica Abrahamsson        54    20 Gudhems IF                   47:23 S        
   12          Inger Gustafsson          53    14 OK Gisle                     47:33 S        
   13          Gunvor Arbin              52    14 Annebergs GIF                48:28 S        
   14          Mona Kristina Hull        51    12 Almby IK                     49:01 S        
   15          Monica Ivarsson           52    20 OK Skogshjortarna            49:37 S        
   16          Inger Johansson           54    20 OK Klyftamo                  50:39 S        
   17          Gertie Hultman            53    14 Vaggeryds SOK                51:17 S        
   18          Kerstin Karlsson          52    20 Tidaholm SOK Sisu            51:24 S        
   19          Britt Sjögren             54    18 Kristinehamns OK             54:27 B        
   20          Britt-Marie Andersson     53    20 OK Amne                      55:06 B        
   21          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                    56:05 B        
   22          Gisela Löfving            51    20 Tibro OK                     56:37 B        
   23          Marianne Sjöberg          50    14 IF Hallby                    58:35          
   24          Birgitta Johansson        52    20 IK Gandvik                 1:04:00          

               Ann-Britt Elisab Winnbe   54     7 IK Trenne Ullared           Felst.          



D55 MOTION  (9 3280 m                      

    1          Berit Ivarsson            54    20 OK Skogshjortarna            58:19 S        
    2          Britt Blom                53     2 Ljungskile FK                58:29 S        
    3          Kerstin Gustafsson        51    14 OK Gränsen                   58:43 S        
    4          Birgit Ljung              45     2 OK Gipen                   1:00:50 S        
    5          Kerstin Ramström          54     2 OK Gipen                   1:01:46 S        
    6          Catharina Johansson       50    23 OK Kolmården               1:05:36 S        
    7          Birgitta Wiklund          51    20 OK Skogsvargarna           1:11:06 B        
    8          Marion Andersson          54    14 IK Vista                   1:44:14          
    9          Eivor Marianne Nydahl     48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:50:25          



D50  (16)      3630 m                      

    1          Inger Westerberg          55    20 IF Hagen                     33:27 G        
    2          Jane Johansson            57    20 Istrums SK                   34:21 G        
    3          Barbro Isaksson                 12 OK Tisaren                   35:01 G        
    4          Iréne Banck               57    20 IF Hagen                     38:10 S        
    5          Kerstin Burman            56     2 Kvillebyns SK                38:47 S        
    6          Marianne Klasson          57    20 Ulricehamns OK               40:30 S        
    7          Ann-Charlotte Jakobsson   57    20 Istrums SK                   52:19          
    8          Lena Wallström            59    20 Tidaholm SOK Sisu            52:38          
    9          Marite Åkerström          56    20 SOK Träff                    57:02          
   10          Monika Nilsson            58     6 OK Alehof                    57:36          
   11          Eva Sjöström              55    20 IF Hagen                   1:01:40          
   12          Anna-Lena Svensson        58    20 Lidköpings VSK             1:02:04          
   13          Titti Nilsson             58    20 OK Skogsstjärnan           1:06:30          
   14          Ulla Hallgren             57    20 OK Skogshjortarna          1:17:40          

               Annika Andersson          55    20 OK Skogsstjärnan          ej start          
               Gunilla Johansson         57    20 OK Skogsstjärnan          ej start          



D45  (26)      4270 m                      

    1          Britta Sahlin             61    20 Vänersborgs SK               35:04 G        
    2          Britt-Marie Johanson      58    20 OK Skogsstjärnan             36:54 G        
    3          Lottie Lindh              64    18 OK Älgen                     39:12 G        
    4          Maria Widmark             63    20 IF Hagen                     39:53 G        
    5          Maritha Henriksson        63    14 Eksjö SOK                    41:18 S        
    6          Annette Falck-Larsson     61    20 Vänersborgs SK               41:52 S        
    7          Annika Brämerson          60    20 Tibro OK                     44:42 S        
    8          Christina Sterner         63    14 OK Njudung                   46:03 S        
    9          Anne-Marie Ericsson       60    18 Kristinehamns OK             46:34 S        
   10          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:31 S        
   11          Gunnel Svensson           64    20 OK Tranan                    49:17 S        
   12          Heléne Svensson           64    14 IK Vista                     49:49 S        
   13          Maria Skogsberg           63    20 Mariestads FK                50:27 S        
   14          Nina Bejbom               61     2 Uddevalla OK                 51:04 B        
   15          Lotta Stigsdotter         61    20 IF Hagen                     51:17 B        
   16          Lena Arnoldsson           63    20 Tidaholm SOK Sisu            51:24 B        
   17          Ann-Marie Andersson       60    14 Tenhults SOK                 53:29 B        
   18          Anna Sjödin               61    20 OK Skogshjortarna            53:53 B        
   19          Hillevi Eriksson          64    14 IF Hallby                    54:25          
   20          Kerstin Larsson           63    20 IF Hagen                     56:38          
   21          Lena Bülow                63    14 Jönköpings OK              1:06:52          
   22          Ann-Mari Johansson        62    20 OK Klyftamo                1:13:26          
   23          Chathrine Lång            63    20 IF Hagen                   1:31:33          

               Ann Nyström               61    20 IF Hagen                  ej start          
               Catrin Sterner            64    20 IF Hagen                  ej start          
               Lena Sandgren Swartz      62     1 OK Orion                  ej start          



D45 MOTION  (8 3280 m                      

    1          Maria Tryggö              64    20 Trollhättans SOK             54:42 S        
    2          Maria Löfvall             62    20 IF Hagen                     59:23 S        
    3          Annelie Johansson         56    20 Falköpings AIK OK          1:01:49 S        
    4          Maud Conradsson           59    23 Ödeshögs SK                1:02:07 S        
    5          Yvonne Bengtsson          61    20 Mariestads FK              1:09:19 B        
    6          Susanne Holtbring         61    20 OK Amne                    1:25:03          

               Ulla Fredriksson          63    20 Falköpings AIK OK           Felst.          
               Kristina Svenning         58    20 Falköpings AIK OK         ej start          



D40  (22)      4430 m                      

    1          Jenny Nyman               69    20 Vänersborgs SK               37:55 G        
    2          Anna Nero Nordmark        68    14 Nässjö OK                    41:33 G        
    3          Marita Karlsson           65    20 OK Skogsstjärnan             41:35 G        
    4          Åsa Bergfors              68    14 SOK Viljan                   42:00 G        
    5          Anna Johansson            65    14 Jönköpings OK                42:12 S        
    6          Annica Tholén             66    20 OK Skogshjortarna            42:54 S        
    7          Ulrika Wahlström          66    14 Tenhults SOK                 42:58 S        
    8          Helena Södervall          69    20 IK Gandvik                   43:42 S        
    9          Suzy Larsson              66    20 OK Skogshjortarna            44:11 S        
   10          Karin Andersson           69    20 OK Klyftamo                  46:44 S        
   11          Anna Höök                 69    20 OK Klyftamo                  47:13 S        
   12          Marie Ahlmén              67    14 Jönköpings OK                48:05 S        
   13          Maria Bogren              68    20 IF Hagen                     48:22 S        
   14          Ulrika Gustafsson         68    14 IK Vista                     48:57 S        
   15          Maria Holmberg            68    14 Jönköpings OK                49:30 S        
   16          Tina Karling-Hellsvik     65    20 IK Gandvik                   56:52 B        
   17          Lena Bogren               65    20 IF Hagen                     59:35          
   18          Catrine Herngren          67    20 IF Hagen                     59:55          
   19          Ewa Holmberg              66    20 IF Hagen                     59:56          
   20          Katja Libe-Bergstedt            20 Markbygdens OK             1:12:06          
   21          Eva Holmquist             68    14 IF Hallby                  1:54:33          

               Lena Molin                67    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          



D35  (8)       4800 m                      

    1          Jeanette Wiberg           72    20 Mullsjö SOK                  46:10 G        
    2          Inger Cederberg           70    20 Vänersborgs SK               47:08 G        
    3          Angelica Brandqvist       73    20 Tibro OK                     49:56 G        
    4          Sofia Gustafsson          72    20 Vänersborgs SK               53:41 S        
    5          Anna Karlsson             73    20 SOK 68                       57:35 S        
    6          Anna-Karin Ryberg         70    20 OK Klyftamo                1:02:09 S        
    7          Teres Zachrisson          73     6 Kungälvs OK                1:18:07          

               Martina D Stigsson        73    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          



D35 MOTION  (9 4160 m                      

    1          Karin Torstensson         68    20 Falköpings AIK OK            44:37 S        
    2          Ann-Christin Blennow      69    20 Falköpings AIK OK            46:00 S        
    3          Eva-Lill Bergenfur        71    18 OK Älgen                     47:00 S        
    4          Anna Jansson              74    18 OK Djerf                     47:22 S        
    5          Ann-Sofie Welander        65    18 OK Djerf                     50:50 S        
    6          Gitte Kristiansson        67    20 Trollhättans SOK             53:01 S        
    7          Jessica Hallros           70    23 Motala AIF OL                54:35 B        
    8          Monika Jakobsson          74    20 Tidaholm SOK Sisu          1:07:28 B        
    9          Karin Mårtensson          68    20 OK Skogsstjärnan           1:09:59          



D21 LÅNG  (14) 7030 m                      

    1   (0040) Emma Andersson            75     6 Sävedalens AIK               53:01 G        
    2   (0075) Anna Envall               71    14 IK Hakarpspojkarna           56:20 G        
    3   (0255) Stina Granefelt           75    18 OK Tyr                       59:03 G        
    4          Anette Granstedt          68    14 IK Hakarpspojkarna         1:00:24 S        
    5   (0196) Sara Helander             81     3 Domnarvets GOIF            1:00:53 S        
    6   (0162) Ida-Maria Svensson        88     6 Sävedalens AIK             1:02:30 S        
    7          Kristina Häggblom         80    20 OK Klyftamo                1:02:31 S        
    8   (0177) Helén Persson             68    23 Linköpings OK              1:03:24 S        
    9   (0329) Karin Holm                85     3 Dalaportens OL             1:07:32 S        
   10   (0334) Lina Larsson              90    20 Vänersborgs SK             1:08:26 S        

        (0088) Sara Johansson            81    18 Kristinehamns OK            Felst.          
        (0156) Linda Nordin              79    20 Ulricehamns OK              Felst.          
        (0519) Sofie Karlsson            90    17 Rånäs OK                  ej start          
        (0046) Annika Östman             75     6 Sävedalens AIK            ej start          



D21  (13)      5130 m                      

    1          Malin Sörstrand           79    20 OK Klyftamo                  47:23 G        
    2          Åsa Martinsson            79    20 OK Tranan                    53:33 S        
    3   (0546) Karin Håkansson           91    14 OK Gränsen                   55:37 S        
    4   (0486) Carolina Klasson          86    20 Ulricehamns OK               59:06 S        
    5          Jenny Johansson           76    12 KFUM Örebro OK               59:46 S        
    6          Stina Sterner             82    14 OK Gränsen                 1:01:35 S        
    7          Sari Håkansson            64    14 OK Gränsen                 1:02:00 S        
    8          Jessica Gustafsson        76    20 OK Klyftamo                1:03:12 S        
    9          Jenny Larsson             81    20 OK Klyftamo                1:03:58 S        
   10   (0628) Linda Nilsson             90    20 OK Skogsstjärnan           1:09:29 B        
   11          Emma Faxén                80    14 Växjö OK                   1:15:39          
   12          Sofia Hjort               77    20 Falköpings AIK OK          1:57:50          

               Amanda Berggren           90    20 OK Skogsstjärnan            Felst.          



D21 MOTION  (1 4970 m                      

    1          Kristina Åhlund           78    20 Vänersborgs SK             1:19:15 S        



D20  (2)       5130 m                      

    1          Malin Svensson            90    14 IK Vista                   1:05:58 G        

               Malin Andrén              89    20 Tibro OK                  ej start          



D18  (9)       4690 m                      

    1   (0411) Sara Jonsson              92    20 OK Klyftamo                  41:50 G        
    2   (0362) Caroline Lennartsson      91    20 OK Skogsstjärnan             44:05 G        
    3   (0600) Emilia Henrysson          92    20 Tibro OK                     51:30 S        
    4          Linnea Johansson          92    14 IK Hakarpspojkarna           52:02 S        
    5   (0586) Cajsa Banck               91    20 IF Hagen                     56:08 S        
    6   (0525) Ellen Larsson             92    20 IF Hagen                   1:00:23 B        

               Hanna Sandgren            92    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
        (0485) Anna Larsson              92    20 IF Hagen                  ej start          
        (0390) Ellinor Johansson         92    20 OK Skogsstjärnan          ej start          



D16  (3)       4140 m                      

    1          My Larsson                93    14 Nässjö OK                    50:18          
    2          Alma Gustavsson           94    20 IK Albion                  1:07:58          
    3          Linnea Åsberg             94    20 Tibro OK                   1:13:54          



D14  (12)      3740 m                      

    1          Gabriella Gustafsson      97    14 IK Hakarpspojkarna           39:29          
    2          Linnea Herngren           95    20 IF Hagen                     41:02          
    3          Hanna Gunnarsson          95    14 IK Hakarpspojkarna           41:40          
    4          Elsa Wilhelmsson          96    20 Falköpings AIK OK            42:14          
    5          Linnéa Golsäter           97    14 Eksjö SOK                    44:58          
    6          Johanna Niklasson         96    20 SOK Träff                    45:18          
    7          Stina Larsson             96    20 IF Hagen                     47:05          
    8          Linnéa Johansson          95    20 IK Gandvik                   56:24          
    9          Kajsa Lång                95    20 IF Hagen                   1:10:13          

               Patricia Johansson        96    23 Boxholm-Mjölby OL         ej start          
               Stina Nero                95    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Ebba Andrén               95    20 Tibro OK                  ej start          



D12  (19)      2640 m                      

    1          Johanna Strandberg        98    20 Falköpings AIK OK            23:00          
    2          Vilma Blennow             98    20 Falköpings AIK OK            23:30          
    3          Elin Granstedt            98    14 IK Hakarpspojkarna           23:38          
    4          Line Cederberg            97    20 Vänersborgs SK               25:04          
    5          Ebba Envall               98    14 IK Hakarpspojkarna           26:13          
    6          Amanda Rangert            98    14 IK Hakarpspojkarna           27:17          
    7          Hanna Lindström           97    20 OK Tranan                    28:14          
    8          Sophia Björnlinger        98    14 IK Vista                     28:15          
    9          Linnea Bogren             92    20 IF Hagen                     30:20          
   10          Matilda Herngren          97    20 IF Hagen                     32:13          
   11          Moa Granstedt             97    14 IK Hakarpspojkarna           35:31          
   12          Anna Kristiansson         97    20 Trollhättans SOK             41:43          
   13          Emma Kindbom              97    20 IF Hagen                     42:16          
   14          Emelie Roos               98     6 OK Landehof                  42:35          
   15          Emma Holmberg             97    14 Jönköpings OK                45:05          
   16          Tove Lång                 97    20 IF Hagen                     46:20          
   17          Ida Holtbring             98    20 OK Amne                    1:39:25          

               Tove Wiberg               97    20 Mullsjö SOK               Ej godk.          
               Olivia Nyman              97    20 Vänersborgs SK            ej start          



D10  (14)      2290 m                      

    1          Alice Svensson Finndahl   99    14 Målilla OK                   19:14          
    2          Maja Welander             99    18 OK Djerf                     19:33          
    3          Ella Palm                 00    14 IK Hakarpspojkarna           19:49          
    4          Sara Granstedt            00    14 IK Hakarpspojkarna           20:04          
    4          Alice Södervall           99    20 IK Gandvik                   20:04          
    6          Hanna Mårtensson          99    20 OK Skogsstjärnan             20:50          
    7          Ida Kristiansson          99    20 Trollhättans SOK             22:32          
    8          Isa Envall                00    14 IK Hakarpspojkarna           23:40          
    9          Elsa Lindeblom            00    20 IK Omega                     23:51          
   10          Ida Roos                  01    20 SOK Träff                    25:57          
   11          Malin Kristiansson        01    20 Trollhättans SOK             26:08          
   12          Julia Wahlström           00    14 Tenhults SOK                 27:30          

               Ida Olsson                99    20 IF Hagen                  ej start          
               Emma Franzén              99    20 Lidköpings VSK            ej start          



U4  (1)        3740 m                      

    1          David Samuelsson          96    20 Tibro OK                     42:00          



U3  (6)        2640 m                      

    1          Oskar Niklasson           95    20 Falköpings AIK OK            25:13          
    2          Julia Wallström           93    20 Tidaholm SOK Sisu            31:02          
    3          Edvin Danielsson                12 OK Tisaren                   31:27          
    4          Evelina Lindeblom         96    20 IK Omega                     40:48          
    5          Jonatan Fredriksson       95    20 Falköpings AIK OK            44:24          
    6          Hanna Eliasson            98    14 Tenhults SOK                 57:59          



U2  (16)       2290 m                      

    1          Alexander Roos            01     6 OK Landehof                  16:34          
    2          Ellen Blennow             01    20 Falköpings AIK OK            19:13          
    3          Måns Eriksson             99    14 Jönköpings OK                20:31          
    4          Axel Johansson                  14 Jönköpings OK                21:34          
    5          Nils Ahlmén               98    14 Jönköpings OK                24:03          
    6          Kalle Johansson           99    14 Jönköpings OK                24:51          
    7          Per Hedman                01    20 IF Hagen                     24:52          
    8          Johan Holmberg            01    20 IF Hagen                     25:26          
    8          Patrick Ahlmén            00    14 Jönköpings OK                25:26          
   10          Amanda Jansson            01    18 OK Djerf                     27:54          
   11          Julia Rangert             01    14 IK Hakarpspojkarna           28:13          
   12          Erik Lindström            00    20 OK Tranan                    29:19          
   13          Clara Jakobsson           99    20 Tidaholm SOK Sisu            29:50          
   14          Joel Johansson            95    20 OK Skogshjortarna            32:06          

               Elias Bergenfur           01    18 OK Älgen                  Ej godk.          
               Ella Sjödin               97    20 OK Skogshjortarna         ej start          



U1  (12)       2300 m                      

    1          Alma Wilhelmsson          01    20 Falköpings AIK OK            19:24          
    2          Albin Eliasson            02    14 Tenhults SOK                 24:07          
    3          Tindra Hjort              00    20 Falköpings AIK OK            28:06          
    4          Mikaela Östeberg          96    20 OK Skogsstjärnan             28:19          
    5          Viktor Gunnarsson               14 IK Hakarpspojkarna           31:25          
    6          Joar Tryggö               01    20 Trollhättans SOK             33:50          
    7          Kajsa Grundström                18 OK Tyr                       35:31          
    8          Emmy Granstedt            04    14 IK Hakarpspojkarna           37:01          
    9          Hanna Phålman                   20 Istrums SK                   39:50          
   10          Maria Björnlinger               14 IK Vista                     40:57          
   11          Erica Bogren              02    20 IF Hagen                     43:16          
   12          Gustav Johansson                14 Jönköpings OK                52:16          



INSKOLNING  (1 2350 m                      

               Daniel Kündig             37    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Victoria Karlsson         01    20 OK Klyftamo                  Godk.          
               Hugo Mandinger            02    20 Trollhättans SOK             Godk.          
               David Nero                01    14 Nässjö OK                    Godk.          
               Irma Svensson             02    20 OK Klyftamo                  Godk.          
               Johan Mårtensson          03    20 OK Skogsstjärnan             Godk.          
               David Kündig                    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Jennifer Stigsson               20 Trollhättans SOK             Godk.          
               Ida Rosjö                 04    14 Jönköpings OK                Godk.          
               Sofia Skaar                     14 Jönköpings OK                Godk.          
               Olivia Grundkvist               14 Jönköpings OK                Godk.          
               Evelina Svensson Finnda   03    14 Målilla OK                   Godk.          
               Edvin Henrysson           03    20 Tibro OK                     Godk.          
               Johannes Jakobsson        02    20 Tidaholm SOK Sisu            Godk.          



Öppen 1  (2)   2290 m                      

    1          Teresa Ciaccio Linderot         20 Istrums SK                   28:22 B        
    2          Ingalill Bonretun               14 Skillingaryds FK             52:27          



Öppen 2  (10)  2680 m                      

    1          Tim Lundberg                    20 Mullsjö SOK                  26:13 B        
    2          Peter Grundström                   Klubblös                     27:39 B        
    3          Agne Persson              42    14 OK Stigen                    28:23 B        
    4          Torben Gustavsson               20 SOK Träff                    29:33 B        
    5          Sören Fägersten           41    20 Markbygdens OK               43:21          
    6          Sam Andersson                   20 Lidköpings VSK               53:25          
    7          Gun Karlsson              45    20 Gällstadbygdens SOK          53:31          
    8          Rosita Karlsson           45    14 Växjö AIS                    53:46          
    9          Rebecka Andrén                  20 Istrums SK                   56:40          
   10          Karin Granberg            44    20 Markbygdens OK               57:05          



Öppen 3  (4)   5050 m                      

    1          Arne Sääf                 60    20 Gudhems IF                   45:21 B        
    2          Hannah Björnlinger        94    14 IK Vista                     59:13 B        
    3          Eva Börjesson             66    20 Lidköpings VSK             1:14:26          
    4          Anna Karlsson             66    20 OK Klyftamo                1:23:52          



Öppen 4  (26)  3280 m                      

    1          Anders Boman                    20 Hjobygdens OK                38:21 B        
    2          Johanna Alfredsson        92    20 Vänersborgs SK               40:53 B        
    3          Rikard Andersson          80    20 Falköpings AIK OK            43:47 B        
    4          Annica Henrysson          69    20 Tibro OK                     43:58 B        
    5          Per Börjeson              58    20 Ryda SK                      48:28 B        
    6          Thomas Henrysson          63    20 Tibro OK                     49:08 B        
    7          Maria Ahlberg             57    20 Ryda SK                      52:25          
    8          Sven-Olof Fransson        49    14 SOK Aneby                    52:48          
    9          Lizkulla Pettersson       53    20 Markbygdens OK               53:14          
   10          Lisa Ekdén                      20 OK Klyftamo                  53:50          
   11          Lennart Kjellberg         45    20 Istrums SK                   56:02          
   12          Thore Johansson           30    20 IK Gandvik                   57:07          
   13          Inger Schagerlind         51    14 OK Bävern                  1:01:57          
   14          Bernt Breding                   20 SOK Träff                  1:02:35          
   15          Barbro Wahlström                20 Istrums SK                 1:06:11          
   16          Harriet Scholz            51    14 IK Vista                   1:06:53          
   17          Sara Johansson            73    20 Vänersborgs SK             1:07:08          
   18          Kerstin Hagström          40    20 IK Gandvik                 1:09:36          
   19          Per-Olof Johansson        42    20 OK Klyftamo                1:14:16          
   20          Kristina Svensson         71    20 OK Klyftamo                1:15:50          
   21          Eva Karlsson              66    20 Lidköpings VSK             1:19:50          
   22          Bengt Robertsson                12 Almby IK                   1:20:57          
   23          Margareta Eliasson        67    14 Tenhults SOK               1:26:49          

               Marianne Elisabe Bäck     48    20 Tidaholm SOK Sisu         Ej godk.          
               Lena Weiming Nyberg       50    20 Kinnaströms SK            Ej godk.          
               Peter Roos                       6 OK Landehof               Ej godk.          



Öppen 5  (21)  4160 m                      

    1          Magnus Ramsin                      Skövdepolisens IF            45:32 B        
    2          Hans-Åke Djurbäck         50    20 Kinnaströms SK               46:22 B        
    3          Jan Sturestig             71    15 Stigfinnarna                 46:32 B        
    4          Cronje Forsgren           54    20 Tidaholm SOK Sisu            47:30 B        
    5          Kenneth Karlsson          46    20 Gällstadbygdens SOK          47:53 B        
    6          Oliver Forsgren                 20 Tidaholm SOK Sisu            48:08 B        
    7          Erik Golsäter             92    14 Eksjö SOK                    48:47 B        
    8          Björn Golsäter            65    14 Eksjö SOK                    48:55 B        
    9          Carin Rosjö               71    14 Jönköpings OK                49:07 B        
   10          Magnus Andersson          68    20 Tidaholm SOK Sisu            49:21 B        
   11          Helena Johansson          63    14 Jönköpings OK                50:04 B        
   12          Britt-Marie Phålman             20 Istrums SK                   51:01 B        
   13          Sören Wilhelmsson         63    20 Falköpings AIK OK            51:17 B        
   14          Christer Blomqvist        65    20 Tidaholm SOK Sisu            53:26 B        
   15          Anders Börjesson          66    20 Lidköpings VSK               58:18 B        
   16          Clary Svensson                  20 Gudhems IF                 1:00:15          
   17          Tommy Karlsson            61    20 Gudhems IF                 1:02:33          
   18          LARS Sönsteröd            44    20 SOK 68                     1:02:44          
   19          Mårten Ahlmén             68    14 Jönköpings OK              1:04:13          
   20          Johanna Wahlström         93    14 Tenhults SOK               1:06:44          
   21          Stig Gustafsson                 20 IF Hagen                   1:14:19          



Öppen 6  (2)   5070 m                      

    1          Jan Rödström              45    20 OK Skogsstjärnan           1:14:21 B        
    2          Stefan Johansson          63    14 IK Hakarpspojkarna         1:23:25 B        



Öppen 7  (34)  3100 m                      

    1          Lotta Nilsson                    6 OK Alehof                    28:14 B        
    2          Helena Gunnarsson         69    14 IK Hakarpspojkarna           29:26 B        
    3          Maria Klamfelt            89    20 Tibro OK                     31:11 B        
    4          Karin Klamfelt            85    20 Tibro OK                     31:29 B        
    5          Dennis Roos               67    20 SOK Träff                    32:55 B        
    6          Lars Börjesson                  20 Istrums SK                   33:19 B        
    7          Amanda Karlsson           91    20 Ulricehamns OK               33:29 B        
    8          Robin Schagerlind         46    14 OK Bävern                    33:36 B        
    9          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     34:02 B        
   10          Gert Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            34:36 B        
   11          Lars-Gunnar Sandgren      48    20 Tibro OK                     35:09 B        
   12          Helene Löfström           69    14 Jönköpings OK                35:12 B        
   13          Per Christer Alf Svenss   49    20 Tibro OK                     35:31 B        
   14          Rune Svensson             47     1 OK Vilse 87                  37:02 B        
   15          Sören Larsson                   20 Tibro OK                     38:05          
   16          Bengt Åkerström           43    20 SOK Träff                    38:18          
   17          Sten Åström               46    14 Gränna-Bygdens OK            40:43          
   18          Sune Hagström             39    20 IK Gandvik                   42:34          
   19          Kjell Andersson           46    20 OK Skogshjortarna            43:17          
   20          Gunnar Grönkvist          39    14 Bottnaryds IF                44:59          
   21          Roger Bergvik                   14 Växjö OK                     45:27          
   22          Leif Rydberg                    20 Istrums SK                   45:43          
   23          Arne Kämpe                41    20 Tidaholm SOK Sisu            47:42          
   24          Anne-Marie Tiveljung      46    20 IK Gandvik                   50:16          
   25          Britt-Mari Rydberg        49    20 Istrums SK                   50:57          
   26          Siv Rödström              48    20 OK Skogsstjärnan             51:43          
   27          Anni Gunnarstorp          48    23 OK Motala                    53:16          
   28          Lennart Runström                   Jönköping KFUM               54:46          
   29          Ronny Persson                   23 Finspångs SOK                57:31          
   30          Eva Adolfsson             48    20 IK Ymer                      58:24          
   31          Aina Svensson             55    20 Tibro OK                     59:03          
   32          Per-Erik Svensson         58    20 Lidköpings VSK             1:01:11          
   33          Bernt Svanlund            38    15 Enebybergs IF              1:02:06          
   34          Ulla Sönsteröd            44    20 SOK 68                     1:02:40          



Öppen 8  (21)  5090 m                      

    1          Björn Kristiansson        67    20 Trollhättans SOK             36:02 B        
    2          Mats Bergenfur            71    18 OK Älgen                     43:42 B        
    3          Simon Hector              97    15 Snättringe SK                44:07 B        
    4          Kenth Lundgren            61    14 Jönköpings OK                47:02 B        
    5          Eric Randau               91    14 IK Hakarpspojkarna           47:11 B        
    6          Bernt Henriksson          63    20 Gudhems IF                   48:34 B        
    7          Benny Mild                57    20 Gällstadbygdens SOK          49:42          
    8          Torgny Pettersson         49    20 Markbygdens OK               50:36          
    9          Johan Wannberg            66    20 IK Omega                     50:45          
   10          Sten-Åke Nilsson          52     6 OK Alehof                    54:02          
   11          Håkan Johansson           65    20 Mariestads FK                54:13          
   12          Joacim Gustafsson         82    20 OK Klyftamo                  55:44          
   13          Mats Ahnheim              68    20 Tibro OK                     56:33          
   14          Magnus Juvén                    20 OK Tranan                    59:11          
   15          Johan Lindeblom           71    20 IK Omega                     59:27          
   16          Ragnar Olsson             53    20 Tibro OK                   1:01:03          
   17          Henrik Linderoth          62    20 Istrums SK                 1:01:33          
   18          Mikael Tallberg           71    18 OK Älgen                   1:02:09          
   19          David Hector              95    15 Snättringe SK              1:02:34          
   20          lARS Arlebo                     12 KFUM Örebro OK             1:05:40          
   21          Uno Berg                  42    23 OK Motala                  1:12:54          



Öppen 9  (7)   7390 m                      

    1          Martin Schagerlind        81    14 OK Bävern                    59:07 B        
    2          Johan Schagerlind         81    14 OK Bävern                  1:02:20 B        
    3          Tomas Johansson           73    14 Jönköpings OK              1:03:04 B        
    4          Fredrik Svan                    20 IF Hagen                   1:11:29 B        
    5          Melker Eriksson           68    14 Jönköpings OK              1:17:16 B        
    6          Jörgen Hector             63    15 Snättringe SK              1:17:33 B        
    7          Klas Adolfsson            72    20 IK Ymer                    1:35:35          



H85  (1)       2760 m                      

    1          John Jonsson              23    20 IF Hagen                   1:07:50 G        



D80  (1)       2760 m                      

    1          Karin Rehn                27    14 Jönköpings OK              1:03:30 G        



H 17-20  (4)   5070 m                      

    1          andreas conradsson        90    23 Ödeshögs SK                  56:29          
    2          Benjamin Ericsson         92    20 Dalsjöfors GOIF              58:06          
    3          Tim Zetterberg            89    20 Falköpings AIK OK          1:07:03          

               Albin Åsberg              92    20 Tibro OK                    Felst.          



D 17-20  (1)   4140 m                      

               Sofia Svenning            92    20 Falköpings AIK OK         ej start