Hjobygdens OK Långdistanssö 2008-08-10 13:54
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (10)      2380 m                      

    1          Carl-Gustav Fast          28    14 Jönköpings OK                38:44 G        
    2          Arne Wahlgren             27    20 SOK Träff                    39:41 G        
    3          Henry Hallberg            28    14 OK Gränsen                   41:04 G        
    4          Ingvar Lundgren           28    23 Boxholm-Mjölby OL            41:58 G        
    5          Karlerik Fransson         28    20 Trollhättans SOK             42:30 G        
    6          Stig Engström             26    20 OK Skogshjortarna            44:53 S        
    7          Håkan Bark                26    20 IF Hagen                     48:04 S        
    8          Ingvar Johansson          26    20 Falköpings AIK OK            53:01 S        
    9          Hugo Krause               25     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:14 B        
   10          Roland Lundqvist          28    18 Kils OK                    1:00:12          



H75  (18)      3150 m                      

    1          Rune Lindgren             31    14 IK Hakarpspojkarna           39:06 G        
    2          Sven Andersson            30    14 OK Stigen                    40:03 G        
    3          Stig Sahl                 33    20 IF Hagen                     40:29 G        
    4          Sture Pettersson          32    20 Falköpings AIK OK            41:53 G        
    5          Yngve Malmlöf             31    20 Falköpings AIK OK            42:02 G        
    6          Sven-Johan Persson        31    20 IK Gandvik                   43:25 G        
    7          Lars Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                    44:53 S        
    8          Karl Åkerman              33    23 Motala AIF OL                46:44 S        
    9          Ingemar Lindström         30    14 Jönköpings OK                47:08 S        
   10          Torsten Björkeroth        29    20 OK P4                        50:19 S        
   11          Valter Alama              31    18 OK Grane                     50:39 S        
   12          Carl-Henrik Hallberg      32     6 IK Uven                      53:03 S        
   13          Sten Carlsson             32     6 Sävedalens AIK               59:28 B        
   14          Evert Tapper              30    20 IF Hagen                   1:04:09          
   15          Bernt Riis                31    20 IF Hagen                   1:05:01          
   16          Arvid Johansson           31     7 OK Nackhe                  1:11:07          

               Lars Magnusson            32    18 Kristinehamns OK          ej start          
               Evald Stensson            33    20 Markbygdens OK            ej start          



H70  (29)      4410 m                      

    1          Nils Grann                36    18 Kristinehamns OK             43:32 G        
    2          Torild Bornetun           35    14 Skillingaryds FK             44:43 G        
    3          Ingvar Josefsson          37    20 Rydboholms SK                47:43 G        
    4          Sten Johansson            34    20 OK Kullingshof               49:50 S        
    5          Ingemar Alfredsson        37     6 IK Uven                      51:23 S        
    6          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:27 S        
    7          Rune Ahlander             38    14 Jönköpings OK                52:34 S        
    8          Ingemar Holmberg          37    20 IF Hagen                     53:56 S        
    9          Kurt Larsson              38     7 OK Nackhe                    54:06 S        
   10          Göran Hektor              38    23 Linköpings OK                56:15 S        
   11          Lennart Östanbäck         36    20 Markbygdens OK               56:51 S        
   12          Gert Emanuelsson          37     6 FK Herkules                  57:51 S        
   13          Bengt Hallén              36    20 Trollhättans SOK           1:00:03 S        
   14          Per Larsson               36    14 Jönköpings OK              1:00:06 S        
   15          Lars Lång                 37    20 OK Klyftamo                1:00:23 S        
   16          Kjell Persson             35    20 Mariestads FK              1:00:33 S        
   17          Göran Malmberg            35    20 IK Gandvik                 1:08:07          
   18          Lennart Kammenhed         37    14 Jönköpings OK              1:13:04          
   19          JB Larsson                38     7 OK Löftan                  1:13:39          
   20          Gunnar Bylund             38    20 Rydboholms SK              1:14:27          
   21          Bengt Johansson           35    14 Tenhults SOK               1:15:52          
   22          Kurt Rydin                38    20 OK Tranan                  1:16:09          
   23          Rolf Stenström            37    20 Vänersborgs SK             1:17:42          
   24          Erland Olsson             35    20 Toarps OK                  1:18:45          
   25          Folke Hörstrand           36    20 OK Klyftamo                1:27:26          
   26          Alban Carlbom             35     6 Lerums SOK                 1:40:56          

               Göran Karlsson            38    14 OK Bävern                 Ej godk.          
               Alvar Andersson           38    20 Tibro OK                  Ej godk.          
               Ulf Eriksson              34    12 Askersunds OK             ej start          



H65  (57)      4410 m                      

    1          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  40:02 G        
    2          Yngve Johansson           41    18 Kristinehamns OK             40:33 G        
    3          Olle Hermansson           42    20 IK Ymer                      41:28 G        
    4          Göte Johansson D-P        43    20 OK Tranan                    42:20 G        
    5          Bengt Andersson           41    20 Tidaholm SOK Sisu            42:31 G        
    6          Erland Ling               40    14 Jönköpings OK                43:06 G        
    7          Kennet Ivehag             43    20 Främmestads IK               43:14 G        
    8          Bernt Kvist               41    20 Ulricehamns OK               43:32 G        
    9          Nils Sjödin               43    23 GOIF Tjalve                  44:29 G        
   10          Lennart Carlström         43     6 OK Landehof                  45:20 G        
   11          Harry Sundberg            39    20 OK Klyftamo                  45:42 G        
   12          Lars-Erik Nilsson         43    20 Mariestads FK                47:26 S        
   13          Bo Westerberg             40    20 Vänersborgs SK               48:08 S        
   14          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    48:29 S        
   15          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            48:41 S        
   16          Lars Cederus              39    15 Snättringe SK                49:10 S        
   17          Ingemar Wiklund           43    20 OK Skogsvargarna             49:14 S        
   18          Kjell-Åke Isaksson        43    20 OK Skogshjortarna            49:51 S        
   19          Åke Karlsson              42    20 SOK Träff                    50:27 S        
   20          Lars-B Larsson            40    18 OK Tyr                       52:15 S        
   21          Kent Carlgren             43    20 OK Skogshjortarna            52:41 S        
   22          Stig Bengtsson            40    20 OK Amne                      52:44 S        
   23          Rune Gunnarsson           41    14 Nässjö OK                    54:12 S        
   24          Rune Arvidsson            40    20 Markbygdens OK               54:20 S        
   25          Bertil Eriksson           40    18 OK Tyr                       54:26 S        
   26          Kay Svensson              43    20 OK P4                        54:43 S        
   27          Lars Fransson             42    14 Bottnaryds IF                55:04 S        
   28          Rune Spetz                42    20 Nitta IF                     55:25 S        
   28          Roland Lagesson           41     7 OK Löftan                    55:25 S        
   30          Åke Nordberg              42    20 OK Klyftamo                  55:32 S        
   31          John Henriksson           40    20 Tibro OK                     56:16 S        
   32          Allan Sunnergren                13 Hjärnarps GH OL              57:47 S        
   33          Lars-Erik Larsson         41    20 OK Amne                      59:18 B        
   34          Folke Dahlén              40    20 Lidköpings VSK               59:35 B        
   35          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  59:47 B        
   36          Conny Bjälming            40    14 Jönköpings OK              1:00:26 B        
   37          Sune Hagström             39    20 IK Gandvik                 1:00:37 B        
   38          Berndt Tenlid             43    14 Jönköpings OK              1:02:30          
   39          Ivan Ernvid               40    20 Nitta IF                   1:03:30          
   40          Gunnar Grönqvist          39    14 Bottnaryds IF              1:03:31          
   41          Sven-Olof Sandstedt       40    20 Falköpings AIK OK          1:03:35          
   42          Bengt Åkerström           43    20 SOK Träff                  1:05:17          
   43          Regor Niklasson           41    20 IK Albion                  1:05:30          
   44          Bertil Ryberg             39    20 OK Klyftamo                1:08:45          
   45          Gunnar Johansson          40    20 Mariestads FK              1:12:41          
   46          Bengt Hansson             41     7 OK Löftan                  1:12:49          
   47          Heikki Rissanen           40    20 Mariestads FK              1:16:19          
   48          Hans-Olof Andersson       42    20 OK Skogshjortarna          1:19:21          
   49          Toivo Voudinmäki          43    20 Mullsjö SOK                1:19:26          

               Gunnar Persson            40     2 Svanesunds GIF            Ej godk.          
               Torgny Grönlund           42    20 Trollhättans SOK          Ej godk.          
               Jan Elfsberg              43    20 Falköpings AIK OK         ej start          
               Sven-Erik Sjöholm         43    20 Mullsjö SOK               ej start          
               Christer Westberg         43     6 IFK Göteborg              ej start          
               Ivan Andersson            41    20 Markbygdens OK            ej start          
               Roland Johansson          39    20 OK Tranan                 ej start          
               Carl-Otto Wijkmark        42    20 IF Hagen                  ej start          



H60  (42)      4700 m                      

    1          Håkan Gustafsson          47    23 Boxholm-Mjölby OL            37:04 G        
    2          Kalle Johansson           44    20 OK Skogshjortarna            37:53 G        
    3          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                37:56 G        
    4          Hans G Bernhard           47    20 Mariestads FK                38:57 G        
    5          Jonas Larsson             47    20 OK Kullingshof               40:10 G        
    6          Stig Johansson            48    20 Falköpings AIK OK            41:00 G        
    7          Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK                 42:15 S        
    8          Åke Sjöberg               48    14 IF Hallby                    43:31 S        
    9          Karl-Evert Svensson       48    20 IF Hagen                     43:42 S        
   10          Lars Tuvesson             44    20 Ulricehamns OK               43:51 S        
   11          Stellan Holmstrand        48    20 Herrljunga SK Skid o OL      45:59 S        
   12          Anders Axelsson           45     6 Sävedalens AIK               47:07 S        
   13          Bengt Sörensen            47    14 Jönköpings OK                47:17 S        
   14          Hans Holgersson           47    16 OK Måsen                     47:49 S        
   15          Staffan Dittmer           48    14 IK Hakarpspojkarna           48:14 S        
   16          Lars-Olof Gustavsson      45    20 OK Klyftamo                  48:30 S        
   17          Bertil Holmgren           44     5 Gävle OK                     49:11 S        
   18          Roland Bohman             45    20 Ulricehamns OK               49:16 S        
   19          Bror Palgrim              45    20 Vänersborgs SK               49:40 S        
   20          Christer Ottosson         46    20 IF Hagen                     49:42 S        
   21          Gösta Claesson            46    20 Rydboholms SK                49:44 S        
   22          Ingemar Lindblom          44     6 IFK Göteborg                 50:21 S        
   23          Bo Klamfelt               47    20 Tibro OK                     51:12 S        
   24          Pär-Erik Johansson        44    20 Markbygdens OK               53:07 S        
   25          Bo Skoog                  47    15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:45 S        
   26          Bengtåke Andersson        45    20 OK Amne                      54:53 B        
   27          Lars-Olov Dahlberg        48     6 OK Landehof                  55:36 B        
   28          Styrbjörn Jansson         45    20 IF Hagen                     55:44 B        
   29          Thomas Kleist             44    23 Boxholm-Mjölby OL            56:47 B        
   30          Gunnar Andersson          44    14 IK Vista                     58:02          
   31          Nils-Birger Johansson     45    14 Sol Tranås                   58:55          
   32          Evert Johansson           46    20 OK Amne                      59:13          
   33          Lars-Erik Gadde           45     6 Göteborg-Majorna OK        1:11:02          
   34          Kjell Andersson           46    20 OK Skogshjortarna          1:14:38          

               Ove Thorsson              48     7 IK Trenne Ullared         Ej godk.          
               Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Rolf Gabrielsson          44    20 Falköpings AIK OK         ej start          
               Roland Nilsson            44    20 Falköpings AIK OK         ej start          
               Sune Gustavsson           47    20 Tibro OK                  ej start          
               Anders Björnberg          45     6 Frölunda OL               ej start          
               Olle Adolfsson            47     6 Lerums SOK                ej start          
               Gunnar Enberg             47    14 Målilla OK                ej start          



H55  (42)      4930 m                      

    1          Björn Pettersson          53    20 Ulricehamns OK               36:23 G        
    2          Bo-Gunnar Josefsson       53    14 Nässjö OK                    38:31 G        
    3          Per Ivarsson              50    20 Trollhättans SOK             39:30 G        
    4          Kjell Kaminsky            52    20 IF Hagen                     40:31 G        
    5          Bengt Johansson           51    20 OK Skogshjortarna            40:56 G        
    6          Torgny Pettersson         49    20 Markbygdens OK               41:02 S        
    7          Kjell Martinsson          49    20 OK Tranan                    41:31 S        
    8          Anders Robertsson         51    12 Almby IK                     42:14 S        
    9          Per Fredriksson           50    20 OK Skogshjortarna            43:08 S        
   10          Hans Antonsson            51     7 OK Löftan                    43:43 S        
   11          Ulf Kjellin               49    21 OK Hedströmmen               43:49 S        
   12          Tommy Westerberg          52    20 IF Hagen                     44:23 S        
   13          Lennart Barkestam         49    14 IK Hakarpspojkarna           44:34 S        
   14          Lars Gustafsson           50    14 OK Gränsen                   44:37 S        
   15          Rainer Scholz             52    14 IK Vista                     44:39 S        
   16          Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg-Majorna OK          44:46 S        
   17          Ulf Jogbratt              50    20 OK Tranan                    45:23 S        
   18          Per-Åke Hull              50    12 Almby IK                     45:39 S        
   19          Gunnar Bejbom             52     2 Uddevalla OK                 45:41 S        
   20          Kent Eriksson             51     6 IFK Göteborg                 46:02 S        
   21          Bo Andersson              53    20 Falköpings AIK OK            46:05 S        
   22          Ingvar Andersson          52    20 OK Amne                      46:14 S        
   23          Karl Göran Wahlström      50    12 Almby IK                     47:24 S        
   24          Hans Trofast              52    14 Tenhults SOK                 48:48 S        
   25          Roalh Kleveland           51     2 Kvillebyns SK                49:24 S        
   26          Thomas Johansson          53    12 Almby IK                     49:25 S        
   27          Mats Blom                 52     2 Ljungskile FK                49:33 S        
   28          Kent Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            50:48 S        
   29          Sven-Olof Johansson       51    14 Vaggeryds SOK                51:37 S        
   30          Gert Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna            53:15 B        
   31          Sture Johansson           51    20 OK Kullingshof               54:09 B        
   32          Bo Andersson              53    20 IK Gandvik                   55:24 B        
   33          Hans-åke Djurbäck         50    20 Kinnaströms SK               57:33          
   34          Ove Johansson             49    23 OK Kolmården               1:00:35          
   35          Inge Andersson            52    20 OK Skogsstjärnan           1:00:58          
   36          Hans Tuvesson             53    20 IF Hagen                   1:02:22          

               Lennart Jakobson          52    20 Tibro OK                  Ej godk.          
               Göran Carnander           53    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Roland Svensson           53    20 Mariestads FK             ej start          
               Tord Fransson             49    23 Motala AIF OL             ej start          
               Stefan Millegård          51     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Göran Larsson             52    20 Vänersborgs SK            ej start          



H55 MOTION  (3 4030 m                      

    1          Bernt Josefsson           47    20 Ulricehamns OK               42:32 S        
    2          Mårten Svensson           44     2 Stångenäs AIS                44:48 S        
    3          Jens Törnmarck            53    12 Askersunds OK                55:25 B        



H50  (32)      5530 m                      

    1          Thomas Svensson           57    23 Motala AIF OL                39:34 G        
    2          Lars Karlsson             56    20 Ulricehamns OK               39:53 G        
    3          Hans Strid                57    20 Ulricehamns OK               40:05 G        
    4          Jörgen Ivarsson           58    20 Hestra IF                    43:14 G        
    5          Lennart Larsson           55    14 Jönköpings OK                46:09 S        
    6          Jerker Netz               57    20 Trollhättans SOK             47:58 S        
    7          Evert Larsson             55    20 OK Skogshjortarna            49:04 S        
    8          Thom Sandvik              54     3 Avesta OK                    49:20 S        
    9          Bengt Schwartz            58    23 OK Kolmården                 50:02 S        
   10          Stefan Sjöblom            58     6 Frölunda OL                  51:44 S        
   11          Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK               51:53 S        
   12          Bengt Jonasson            54     6 Göteborg-Majorna OK          53:38 S        
   13          Per-Eric Carlsson         55    20 IF Hagen                     54:23 S        
   14          Bengt-Åke Jansson         56    20 Främmestads IK               54:43 S        
   15          Mats Sunesson             53    20 OK Skogsstjärnan             58:55 B        
   16          Bengt Nilsson             57     6 Göteborg-Majorna OK          59:10 B        
   17          Bengt Klasson             58    20 Ulricehamns OK               59:48 B        
   18          Peder Johansson           55    20 OK Skogsstjärnan             59:50 B        
   19          Anders Alama              56    18 OK Grane                     59:54 B        
   20          Börje Sundberg            54     2 OK Gipen                   1:00:59          
   21          Per Wennerberg            55    20 OK Klyftamo                1:04:05          
   22          Karl-Johan Norén          56    23 Boxholm-Mjölby OL          1:04:10          

               Stefan Arbin              54    14 Annebergs GIF             Ej godk.          
               Hans-Göran Fredén         56    20 Falköpings AIK OK         Ej godk.          
               Tore Bengtsson            58    20 Mariestads FK             Ej godk.          
               Per-Anders Furusköld      57    20 IK Gandvik                Ej godk.          
               Per-Olaf Keitsch          58    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Kurt Svensson             56    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Ingemar Skaar             58    14 Jönköpings OK             ej start          
               Ralf Lindgren             55    23 NAIS OK                   ej start          
               Johan Carlsson            55    20 Trollhättans SOK          ej start          
               Michael Karlsson          58    20 IF Hagen                  ej start          



H45  (33)      5700 m                      

    1          Peter Cederberg           62    20 Vänersborgs SK               33:46 G        
    2          Håkan Svensson            63    14 IK Vista                     42:04 S        
    3          Lars Holmberg             61    20 IF Hagen                     42:05 S        
    4          Per Gustavsson                   6 Göteborg-Majorna OK          42:14 S        
    5          Lasse Karlsson            63    20 Gudhems IF                   42:40 S        
    6          Anders Sjögren            60    20 OK Kullingshof               44:52 S        
    7          Ulf Nyström               61    20 Trollhättans SOK             44:53 S        
    8          Jan Nylund                61    20 Mariestads FK                45:23 S        
    9          Klaes Axelsson            63    14 IK Hakarpspojkarna           46:08 S        
   10          Staffan Pehrson           61    20 Istrums SK                   46:11 S        
   11          Jörgen Hallén             63    20 Trollhättans SOK             46:30 S        
   12          Anders Axelsson           59    20 Trollhättans SOK             46:59 S        
   13          Tommy Ljungdahl           60    14 IK Hakarpspojkarna           49:07 B        
   14          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:37 B        
   15          Stefan Hornebrant         62    20 Trollhättans SOK             53:21          
   16          Hans Kööhler              63    20 Trollhättans SOK             53:43          
   17          Uno Sand                  63    20 IK Gandvik                   54:06          
   18          Tomas Vidfelt             63    12 Lindebygdens OK              56:37          
   19          Arne Sääf                 60    20 Gudhems IF                   58:49          
   20          Björn Lindau              61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:00:55          
   21          Torbjörn Salomonsson      61    20 Vänersborgs SK             1:03:13          
   22          Sören Wilhelmsson         63    20 Falköpings AIK OK          1:03:15          
   23          Börje Öberg               63    20 OK Skogshjortarna          1:04:44          
   24          Claes Larsson             62    20 OK Klyftamo                1:07:58          
   25          Anders Jonsson            63    20 OK Klyftamo                1:08:17          

               Pär Lundqvist             60    12 Hagaby GoIF               Ej godk.          
               Pär Larsson               63    20 IF Hagen                  ej start          
               Bengt Andersson           62    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Jan-Eric Thelin           62    20 Lidköpings VSK            ej start          
               Magnus Joelsson           61    20 SOK 68                    ej start          
               Jonas Lundgren            60    20 Tibro OK                  ej start          
               Maths Carlsson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Peter Andersson           62    20 Ulricehamns OK            ej start          



H45 MOTION  (2 5070 m                      

    1          Johan Karlsson            61    12 Askersunds OK              1:02:44 S        

               Mark Reisen               61    20 IF Hagen                  j fullf.          



H40  (46)      6300 m                      

    1          Lennart Söderberg         68    14 IK Hakarpspojkarna           40:38 G        
    2          Lars Karlsson             65     5 OK Hammaren                  40:46 G        
    3          Anders Yngström           66     6 Göteborg-Majorna OK          41:46 G        
    4          Peter Holgersson          65    23 OK Kolmården                 42:29 G        
    5          Mats Kristiansson         64    20 Trollhättans SOK             42:45 G        
    6          Peter Jarl                65    20 IF Hagen                     43:39 G        
    7          Henrik Karlsson           64    20 OK Skogsstjärnan             44:57 G        
    8          Jonas Hagström            65    20 Falköpings AIK OK            45:02 G        
    9          Krister Rosjö             65    14 Jönköpings OK                45:07 G        
   10          Bo Hallberg               66    20 Falköpings AIK OK            46:05 S        
   11          Håkan Johansson           68    14 IK Hakarpspojkarna           46:16 S        
   12          Mikael Palgrim            66    20 Vänersborgs SK               46:51 S        
   13          Per Björnlinger           66    14 IK Vista                     47:03 S        
   14          Matti Envall              68    14 IK Hakarpspojkarna           47:30 S        
   15          Klas Friborg              68    14 Jönköpings OK                47:36 S        
   16          Peter Brämerson           64    20 Tibro OK                     48:52 S        
   17          Mats Hedman               67    20 IF Hagen                     48:58 S        
   18          Fredrik Jönsson           68    23 Motala AIF OL                49:33 S        
   19          Magnus Bernhed            67     6 FK Herkules                  49:34 S        
   20          Tommy Bäck                65    20 OK Kullingshof               50:03 S        
   21          Erik Löseth               66    20 Falköpings AIK OK            50:20 S        
   22          Kjell Einarsson           64    20 OK Skogshjortarna            50:24 S        
   23          Jens Lindström            64    20 Tibro OK                     50:41 S        
   24          Owe Andersson             65     7 OK Löftan                    51:17 S        
   25          Martin Mandinger          65    20 Trollhättans SOK             51:25 S        
   26          Peter Bergstrand          67    23 Motala AIF OL                51:46 S        
   27          Mikael Jungbjer           64     6 Göteborgs Skidklubb          53:19 S        
   28          Bengt Norrman             64    20 Trollhättans SOK             53:32 S        
   29          Magnus Blennow            64    20 Falköpings AIK OK            54:26 S        
   30          Erik Gustavsson           66    20 IK Albion                    55:01 S        
   31          Roger Gunnarsson          65    20 Falköpings AIK OK            56:37 S        
   32          Magnus Niklasson          67    20 Falköpings AIK OK            58:48 B        
   33          Stefan Linderoth          65    20 IF Hagen                     59:25 B        
   34          Krister Berger            67    23 Motala AIF OL              1:00:06 B        
   35          Peter Thörn               65    14 Tenhults SOK               1:02:09          
   36          Stefan Spetz              65    20 Ulricehamns OK             1:05:18          
   37          Jimmy Alenius             66    23 Boxholm-Mjölby OL          1:07:05          
   38          Ulf Ärlig                 68    14 OK Gränsen                 1:08:50          
   39          Per-Olof Claesson         65    14 Tenhults SOK               1:10:35          
   40          Patrik Korall             66    23 Motala AIF OL              1:10:49          
   41          Stefan Karlsson           68    20 Tidaholm SOK Sisu          1:13:04          

               Thomas Bogren             65    20 IF Hagen                  Ej godk.          
               Björn Andersson           67    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Mats Andersson            64     1 OK Orion                  ej start          
               Kent Larsson              64    14 Nässjö OK                 ej start          
               Stefan Gustavsson         68    20 Tibro OK                  ej start          



H35  (19)      7390 m                      

    1          Jonas Gustafsson          73    20 Vänersborgs SK               49:53 G        
    2          Björn Mårtensson          69    20 OK Skogsstjärnan             50:50 G        
    3          Fridolf Eskilsson         69    14 IK Hakarpspojkarna           50:55 G        
    4          Anders Carlsson           69    20 Vänersborgs SK               51:53 G        
    5   (0551) Calle Andersson           73    20 OK Skogsstjärnan             56:13 S        
    6          Kenneth Johansson         70    20 OK Tranan                    59:06 S        
    7          Patric de Boussard        72    15 IFK Enskede                1:02:43 S        
    8          Mikael Bergstedt          69    20 Markbygdens OK             1:03:59 S        
    9          Jonas Ling                69    23 Linköpings OK              1:07:17 S        
   10          Anders Kindbom            69    20 IF Hagen                   1:07:59 S        
   11          Johan Carlström           73     6 OK Landehof                1:08:13 S        
   12          Magnus Homann             70     6 Frölunda OL                1:09:03 S        
   13          Anders Arfwedson          70     6 Frölunda OL                1:14:00 B        
   14          Christer Axelsson         70    20 Tibro OK                   1:16:09          
   15          Pär-Magnus Bjurek               20 Tibro OK                   1:16:30          
   16          Lars Ohlsson              72    20 OK Skogshjortarna          1:16:38          
   17          Daniel Bjärsvik           71    14 OK Gränsen                 1:53:17          

               Mattias Ossiansson        70    14 IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
               Mattias Stockheden        73    14 IF Hallby                 ej start          



H35 MOTION  (2 7130 m                      

    1          Torbjörn Saetre           67    20 OK Orinto                  1:17:11 S        
    2          Magnus Johansson          67    23 OK Kolmården               1:21:12 S        



H21 LÅNG  (28) 11850 m                     

    1          Erik Öhlund               80    20 Ulricehamns OK             1:09:49 G        
    2   (0117) Oskar Svärd               76    20 Ulricehamns OK             1:10:34 G        
    3   (0062) David Bejbom              86    20 Vänersborgs SK             1:13:48 G        
    4   (0091) Peter Jacobsson           68    14 IK Hakarpspojkarna         1:14:06 G        
    5   (0251) Per-Anders Eggertsen      81     6 IFK Göteborg               1:16:29 G        
    6          Per-Åke Bligård           81     6 Göteborg-Majorna OK        1:16:41 G        
    7   (0186) Peter Arnesson            80    20 Ulricehamns OK             1:17:11 S        
    8   (0175) Martin Ivarsson           83    20 Vänersborgs SK             1:17:13 S        
    9          Samuel Andersson          88    20 IK Gandvik                 1:17:52 S        
   10          Tony Larsson              70    20 Istrums SK                 1:18:47 S        
   11          Erik Martinsson           83    23 Linköpings OK              1:19:37 S        
   12   (0210) Fredrik Rosén             78    14 Jönköpings OK              1:21:40 S        
   13   (0354) Peter Nilsson             72    14 IK Hakarpspojkarna         1:23:19 S        
   14   (1043) Daniel Netz               83    20 Vänersborgs SK             1:25:16 S        
   15   (0570) Henrik Johansson          85    20 Falköpings AIK OK          1:26:48 S        
   16   (0496) Jonas Lundberg            74     6 Göteborg-Majorna OK        1:28:09 S        
   17   (0617) Jonas Karlsson            84     3 Dalaportens OL             1:28:54 S        
   18   (0566) Andreas Karlsson          90    20 Mariestads FK              1:29:21 S        
   19          Fajer Wennerberg          85    20 OK Klyftamo                1:30:36 S        
   20   (0733) Rasmus Persson            90    20 Falköpings AIK OK          1:34:15 S        
   21   (0616) Fredrik Johansson         82    20 OK Skogsstjärnan           1:35:53 S        
   22          Lars Jakobsson            79    20 IF Hagen                   1:40:36 B        
   23   (0715) Martin Hammarlund         81    23 Motala AIF OL              2:02:05          

               Lars-Olof Schön           57    20 Hestra IF                 Ej godk.          
        (0002) David Andersson           81     3 Malungs OK Skogsmårdarna  ej start          
        (0264) Simon Jakobson            86    20 Tibro OK                  ej start          
        (0031) Thomas Asp                66     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0294) Jesper Stenström          70    20 Vänersborgs SK            ej start          



H21  (11)      8250 m                      

    1   (0998) Christian Arnesson        83    20 Ulricehamns OK               53:37 G        
    2          Fredrik Barrulf           64    18 OK Tyr                     1:02:00 S        
    3          Daniel Olsson             74    20 Toarps OK                  1:02:21 S        
    4          Magnus Sundmark           75    20 IK Gandvik                 1:03:23 S        
    5          Stefan Roos               82    21 Västerås SOK               1:03:59 S        
    6   (0683) Mikael Trofast            78    14 Jönköpings OK              1:06:18 S        
    7          Magnus Södervall          67    20 IK Gandvik                 1:08:59 S        
    8          Anders Franzén            74    20 Lidköpings VSK             1:11:24 S        
    9          Anders Lövgärd            74     6 OK Alehof                  1:11:57 S        
   10          Magnus Fransson           77    14 SOK Aneby                  1:12:05 S        
   11          Johan Lennartson          82    20 IF Hagen                   2:07:43          



H21 MOTION  (1 7130 m                      

    1          Magnus Jakobsson          81    14 IF Hallby                  1:49:09 S        



H20  (6)       7390 m                      

    1          Fabian Wennerberg         89    20 OK Klyftamo                1:03:06 G        
    2   (0709) Niclas Sahlin             88    20 Vänersborgs SK             1:08:04 G        
    3          Oscar Vångell             89    23 Linköpings OK              1:09:56 G        
    4          Fredrik Törnmarck         88    12 Askersunds OK              1:18:47 S        

               Christian Törnmarck       89    12 Askersunds OK             Ej godk.          
               Patrik Hansson            88     2 OK Gipen                  Ej godk.          



H18  (8)       6300 m                      

    1          Nils Spetz                91    20 Ulricehamns OK               43:04 G        
    2          Simon Börjeson            91    20 Ryda SK                      50:18 S        
    3   (0842) Oskar Börjeson            90    20 Ryda SK                      50:25 S        
    4          Anton Kööhler             91    20 Trollhättans SOK             54:07 S        
    5   (0878) Olle Åsberg               91    20 Tibro OK                     56:21 S        
    6          Adam Fredén               91    20 Falköpings AIK OK            59:56 S        
    7   (0750) David Siebers             90    14 IK Hakarpspojkarna         1:04:58 B        

               Erik Lundgren             91    20 Tibro OK                  ej start          



H16  (6)       0 m                         

    1   (1006) Christer Garpenlund       92    12 KFUM Örebro OK               31:37          
    2          Marcus Jansson            92    12 Garphyttans IF               35:57          
    3          Simon Nilsson             92    20 Falköpings AIK OK            49:44          
    4          Carl Lindau               92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:08          
    5          Victor Hardefelt          93    14 Tenhults SOK               1:01:29          

               Eric Sand                 92    20 IK Gandvik                ej start          



H14  (8)       4370 m                      

    1          Johannes Eklöf            95    14 IF Hallby                    47:40          
    2          Martin Skaar              95    14 Jönköpings OK                47:47          
    3          Pontus Andersson          95     7 OK Löftan                    51:05          
    4          Albin Axelsson            95    20 Mullsjö SOK                  51:35          
    5          Johan Löfström            95    14 Jönköpings OK                52:38          
    6          Alexander Pihl            95    20 SOK 68                     1:06:37          

               Jonatan Fredriksson       95    20 Falköpings AIK OK         Ej godk.          
               Martin Vidfelt            94    12 Lindebygdens OK           Ej godk.          



H12  (17)      3090 m                      

    1          Jonatan Bernhed           96     6 FK Herkules                  25:36          
    2          Marcus Bengtsson          96    20 Mariestads FK                27:21          
    3          Oskar Johansson           96    20 OK Klyftamo                  27:51          
    4          Daniel Andersson          97     7 OK Löftan                    28:22          
    5          Ville Johansson           97    23 OK Kolmården                 28:42          
    6          Filip Ossiansson          96    14 IK Hakarpspojkarna           29:48          
    7          Johan Höglund             96     6 FK Herkules                  32:21          
    8          Rasmus Arfwedson          97     6 Frölunda OL                  33:10          
    9          Filip Södervall           96    20 IK Gandvik                   38:43          
   10          Tim Lundberg              97    20 Mullsjö SOK                  39:19          
   11          Erik Widmark              96    20 IF Hagen                     40:08          
   12          Joel Vidfelt              96    12 Lindebygdens OK              41:01          
   13          David Gunnarsson          97    14 IK Hakarpspojkarna           42:14          
   14          Viktor Ottersten          97    20 SOK Träff                    46:55          
   15          Martin Scott              96    20 Mariestads FK                47:49          
   16          Oskar Andersson           96     7 OK Löftan                  1:00:18          

               Ola Holtbring             97    20 OK Amne                   ej start          



H10  (15)      2060 m                      

    1          Eric Rosjö                98    14 Jönköpings OK                14:04          
    2          Hampus Lindman            99    14 Nässjö OK                    17:21          
    3          Ola Löseth                98    20 Falköpings AIK OK            19:06          
    4          Erik Svensson             98    20 OK Klyftamo                  19:10          
    5          Viktor Wassén             98    20 Vänersborgs SK               19:23          
    6          Axel Johansson            98    20 IK Gandvik                   19:59          
    7          Joel Sjödin               99    23 OK Kolmården                 23:54          
    8          Viktor Ossiansson         99    14 IK Hakarpspojkarna           25:38          
    9          Daniel Pihl               98    20 SOK 68                       26:35          
   10          Harald Eklöf              00    14 IF Hallby                    28:19          
   11          Alexander Axelsson        98    20 Tibro OK                     28:59          
   12          Albin Andersson           98    14 SOK Aneby                    29:54          
   13          Carl Holmberg             99    20 IF Hagen                     35:12          

               Adam Löfström             99    14 Jönköpings OK             Ej godk.          
               Olle Hedman               99    20 IF Hagen                  ej start          



D75  (2)       2380 m                      

    1          Marianne Höglund          33     6 FK Herkules                  45:17 G        
    2          Ann-Marie Persson         32    20 IK Gandvik                   59:50 S        



D70  (12)      2380 m                      

    1          Birgit Lång               38    20 OK Klyftamo                  30:44 G        
    2          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      37:13 S        
    3          Anna-Lisa Andersson       35    20 Lidköpings VSK               38:08 S        
    4          Inez Johansson            34     7 OK Nackhe                    44:04 B        
    5          Britta Sahl               35    20 IF Hagen                     46:15 B        
    6          Margareta Holmberg        38    20 IF Hagen                     47:19          
    7          Inger Hallberg            37     6 IK Uven                      47:35          
    8          Gerd Johansson            37    14 Tenhults SOK                 47:36          
    9          Anne-Marie Carlsson       36     6 Sävedalens AIK               48:23          
   10          Vivi-Anne Bylund          38    20 Rydboholms SK                49:07          
   11          Mildred Josefsson         38    20 Rydboholms SK                53:27          
   12          Anita Pehrson             34    20 Istrums SK                 1:10:43          



D65  (20)      3150 m                      

    1          Birgitta Stenström        42    20 Vänersborgs SK               37:45 G        
    2          Kerstin Wallenius         43    20 OK Skogsstjärnan             39:11 G        
    3          Ulla Höök                 41    20 OK Klyftamo                  40:03 G        
    4          Gunnel Palgrim            43    20 Vänersborgs SK               41:39 G        
    5          Monika Niklasson          42    20 IK Albion                    42:00 G        
    6          Ulla Lindhe               42     6 IK Stern                     42:03 S        
    7          Ingrid Hermansson         43    20 IK Ymer                      43:10 S        
    8          Anita Nordberg            43    20 OK Klyftamo                  44:39 S        
    9          Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:40 S        
   10          Margareta Emanuelsson     41     6 FK Herkules                  46:46 S        
   11          Birgit Karlsson           41    20 Mariestads FK                46:54 S        
   12          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                  49:04 S        
   13          Barbro Cedérus            42    15 Snättringe SK                50:29 S        
   14          Anne-Catrine Persson      39    20 Mariestads FK                51:42 S        
   15          Kerstin Hagström          40    20 IK Gandvik                   52:15 S        
   16          Mona Carlson              42    20 OK Skogshjortarna            54:08 B        
   17          Lotta Granholm            42    23 Linköpings OK                57:02          
   18          Margit Ryberg             42    20 OK Klyftamo                  57:35          
   19          Ing-Mari Larsson          42     7 OK Löftan                  1:04:15          
   20          Lilian Bengtsson          41    20 OK Amne                    1:06:41          



D60  (27)      3150 m                      

    1          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  35:38 G        
    2          Lena Barkestam            48    14 IK Hakarpspojkarna           37:38 G        
    3          Inger Holmstrand          48    20 Herrljunga SK Skid o OL      38:34 G        
    4          Gunnel Karlsson           45    20 SOK 68                       38:37 G        
    5          Kaarina Voudinmäki        44    20 Mullsjö SOK                  39:07 G        
    6          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            39:22 G        
    7          Berit Ivehag              44    20 Främmestads IK               40:01 S        
    8          Bibbi Appelgren           44    20 Mariestads FK                43:59 S        
    9          Gunilla Holst             47    14 Bottnaryds IF                44:05 S        
   10          Linnéa Claesson           46    20 Rydboholms SK                44:09 S        
   11          Carola Andersson          44     7 OK Löftan                    44:15 S        
   12          Vega Slottner             45    14 Jönköpings OK                46:15 S        
   13          Kerstin Gunnarsson        44    14 Nässjö OK                    47:09 S        
   14          Vivianne Holgersson       47    16 OK Måsen                     47:49 S        
   15          Ulla Ling                 45    14 Jönköpings OK                48:28 S        
   16          Kerstin Spetz             44    20 Nitta IF                     49:31 S        
   17          Kerstin Ernvid            44    20 Nitta IF                     51:15 B        
   18          Marita Johansson          46    20 Markbygdens OK               52:39 B        
   19          Lizzie Hansen             48     6 OK Landehof                  52:59 B        
   20          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna            54:33          
   21          Eva Isaksson              44    20 OK Skogshjortarna            54:58          
   22          Stina Grissemann          48    20 OK Skogsstjärnan             58:25          
   23          Kristina Johansson        47    20 Mullsjö SOK                  59:29          
   24          Marita Granath            46    23 OK Roxen                   1:00:19          
   25          Kristina Andersson        45    20 OK Skogshjortarna          1:07:11          
   26          Janet Tenlid              47    14 Jönköpings OK              1:13:22          
   27          Stina Korall              47    23 Motala AIF OL              1:17:56          



D55  (18)      3760 m                      

    1          Ann-Marie Holmström       49    20 IK Gandvik                   43:12 G        
    2          Britt-Marie Larsson       50    20 SOK 68                       44:01 G        
    3          Gunvor Arbin              52    14 Annebergs GIF                45:40 G        
    4          Berit Klamfelt            53    20 Tibro OK                     46:22 G        
    5          Monica Lööf               52    20 Mariestads FK                46:26 G        
    6          Ingrid Öhlund             50    20 Ulricehamns OK               48:04 G        
    7          Kristina Larsson          51    20 OK Klyftamo                  50:03 S        
    8          Mona Hull                 51    12 Almby IK                     51:08 S        
    9          Ann-Britt Lingfors        50    14 IF Hallby                    51:17 S        
   10          Gullan Andersson          51    20 IK Gandvik                   52:24 S        
   11          Britt-Marie Andersson     53    20 OK Amne                      55:47 S        
   12          Marianne Sjöberg          50    14 IF Hallby                    56:54 S        
   13          Berith Pettersson         51    20 Vänersborgs SK             1:01:34 S        
   14          Ingrid Norén              52    23 Boxholm-Mjölby OL          1:02:45 B        
   15          Monica Ivarsson           52    20 OK Skogshjortarna          1:06:03          
   16          Lena Weiming-Nyberg       50    20 Kinnaströms SK             1:08:45          
   17          Marion Hallsten           50     2 Uddevalla OK               1:09:15          

               Birgitta Wiklund          51    20 OK Skogsvargarna          ej start          



D55 MOTION  (9 3220 m                      

    1          Kerstin Gustafsson        51    14 OK Gränsen                   47:44 S        
    2          Britt Blom                53     2 Ljungskile FK                48:38 S        
    3          Inger Eismark             49     6 IFK Göteborg                 58:41 B        
    4          Ann-Marie Arkåsen         52    20 Falköpings AIK OK          1:02:47 B        
    5          Eva-Maj Johansson         46    20 Markbygdens OK             1:02:58 B        
    6          Catharina Johansson       50    23 OK Kolmården               1:03:31 B        
    7          Birgit Ljung              45     2 OK Gipen                   1:05:58 B        
    8          Kerstin Skoog             52    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:08:22 B        
    9          Berit Hildén              43    20 OK Skogshjortarna          1:38:21          



D50  (25)      3760 m                      

    1          Susanne Dittmer           54    14 IK Hakarpspojkarna           36:15 G        
    2          Birgitta Andersson        57    20 Främmestads IK               37:32 G        
    3          Inger Westerberg          55    20 IF Hagen                     37:39 G        
    4          Mona Irene Åkerman        58     5 Gävle OK                     37:58 G        
    5          Gunilla Larsson           57    20 Bredareds IF                 39:40 G        
    6          Marianne Klasson          57    20 Ulricehamns OK               41:35 S        
    7          Ingrid Karlsson           54    20 Ulricehamns OK               41:46 S        
    8          Ylva Gefvert              58    20 OK P4                        41:52 S        
    9          Kerstin Burman            56     2 Kvillebyns SK                42:31 S        
   10          Birgitta Jansson          57    12 Garphyttans IF               43:23 S        
   11          Iréne Banck               57    20 IF Hagen                     44:07 S        
   12          Kristina Unosson          55    20 Bredareds IF                 44:33 S        
   13          Pia Svensson              55    20 Falköpings AIK OK            45:25 S        
   14          Inger Johansson           54    20 OK Klyftamo                  48:28 S        
   15          Marianne Thorsson         57     7 IK Trenne Ullared            50:19 S        
   16          Monica Martinsson         54    20 OK Tranan                    51:50 S        
   17          Marite Åkerström          56    20 SOK Träff                    56:51          
   18          Monika Nilsson            58     6 OK Alehof                    58:22          
   19          Kerstin Larsson           57    20 OK Skogshjortarna            58:58          
   20          Berit Ivarsson            54    20 OK Skogshjortarna          1:02:12          
   21          Margareta Netz            57    20 Trollhättans SOK           1:06:40          
   22          Radka Kühnel              56    20 Trollhättans SOK           1:12:17          
   23          Annika Andersson          55    20 OK Skogsstjärnan           1:40:50          

               Anna-Karin Argus-J        54    14 Sol Tranås                Ej godk.          
               Catharina Carlsson        58    20 Trollhättans SOK          ej start          



D45  (25)      4310 m                      

    1          Maria Skogsberg-Karlsso   63    20 Mariestads FK                34:43 G        
    2          Britta Sahlin             61    20 Vänersborgs SK               35:30 G        
    3          Maritha Henriksson        63    14 Eksjö SOK                    37:39 G        
    4          Jane Johansson            57    20 Gudhems IF                   38:25 G        
    5          Helena Pepa               63    12 Hagaby GoIF                  39:31 S        
    6          Maria Widmark             63    20 IF Hagen                     40:11 S        
    7          Maria Bergstrand          63    23 Motala AIF OL                42:03 S        
    8          Pia Gustafsson            62    23 Linköpings OK                43:47 S        
    9          Carina Berger-Svensson    59    23 Motala AIF OL                43:57 S        
   10          Annika Brämerson          60    20 Tibro OK                     44:48 S        
   11          Lena Arnoldsson           63    20 Tidaholm SOK Sisu            47:43 S        
   12          Ann-Marie Andersson       60    14 Tenhults SOK                 48:04 S        
   13          Nina Bejbom               61     2 Uddevalla OK                 53:05          
   14          Margareta Almqvist        63    20 Trollhättans SOK             56:03          
   15          Monica Laage              63    20 Falköpings AIK OK            58:22          
   16          Kerstin Larsson           63    20 IF Hagen                     58:55          
   17          Eva Persson-Riis          63    20 IF Hagen                     59:30          
   18          Birgitta Lennartsson      63    20 OK Skogsstjärnan           1:00:29          
   19          Eva-Lotta Westerberg             6 Göteborg-Majorna OK        1:10:06          
   20          Ann-Mari Johansson        62    20 OK Klyftamo                1:13:25          

               Lena Fredén               63    20 Falköpings AIK OK         ej start          
               Ann Nyström               61    20 IF Hagen                  ej start          
               Helena Johansson          63    14 Jönköpings OK             ej start          
               Marie Gröhn               59    14 Jönköpings OK             ej start          
               Monica Knutsson           52     6 Sävedalens AIK            ej start          



D45 MOTION  (8 0 m                         

    1          Ann-Sofie Sandvik         63     3 Avesta OK                    54:01 S        
    2          Ulla Fredriksson          63    20 Falköpings AIK OK            55:40 S        
    3          Agneta Siebers            59    14 IK Hakarpspojkarna           58:50 S        
    4          Marita Salomonsson        63    20 Vänersborgs SK               59:03 S        
    5          Yvonne Bengtsson          61    20 Mariestads FK              1:03:20 S        
    6          Margaretha Johansson      56    20 OK Kullingshof             1:09:15 B        

               Susanne Holtbring         61    20 OK Amne                   ej start          
               Eva-Karin Jogbratt        60    20 OK Tranan                 ej start          



D40  (24)      4310 m                      

    1          Marita Karlsson           65    20 OK Skogsstjärnan             38:33 G        
    2          Ulrika Wahlström          66    14 Tenhults SOK                 39:56 G        
    3          Karin Öhlin               65    14 SOK Aneby                    40:00 G        
    4          Annelie Alenius           66    23 Boxholm-Mjölby OL            40:25 G        
    5          Helena Lindman            65    14 Nässjö OK                    40:28 G        
    6          Maria Bogren              68    20 IF Hagen                     40:51 G        
    7          Anette Bernhed            65     6 FK Herkules                  41:34 G        
    8          Anna Eriksson             68     6 OK Landehof                  41:35 G        
    9          Suzy Larsson              66    20 OK Skogshjortarna            42:35 G        
   10          Hillevi Eriksson          64    14 IF Hallby                    42:45 G        
   11          Caroline Hagström         66    20 Falköpings AIK OK            43:27 S        
   12          Kerstin Yngström          67     6 Frölunda OL                  44:42 S        
   13          Heléne Svensson           64    14 IK Vista                     46:23 S        
   14          Lena Bogren               65    20 IF Hagen                     47:15 S        
   15          Lena Reisen               64    20 IF Hagen                     52:50 S        
   16          Anna Eklöf                65    14 IF Hallby                    53:43 S        
   17          Jenny Homann              64     6 Frölunda OL                  56:40 B        
   18          Christina Jonsson         65    20 OK Klyftamo                  57:08 B        
   19          Catrine Herngren          91    20 IF Hagen                     58:15 B        
   20          Ewa Holmberg              66    20 IF Hagen                     58:17 B        
   21          Kerstin Mitchell                   Harheqin                   1:00:52          
   22          Ann-Kristin Spetz         65    20 Ulricehamns OK             1:02:12          
   23          Katja Leibe Bergstedt     60    20 Markbygdens OK             1:09:47          

               Ann-Kristin Kristiansso   67    20 Trollhättans SOK          ej start          



D35  (16)      4610 m                      

    1          Maria Ossiansson          70    14 IK Hakarpspojkarna           38:36 G        
    2          Annika Bäck               70    20 OK Kullingshof               39:52 G        
    3          Jeanette Wiberg           72    20 Mullsjö SOK                  40:03 G        
    4          Annika Johansson          72    20 OK Tranan                    40:58 G        
    5          Helena Rangert            71    14 IK Hakarpspojkarna           41:00 G        
    6          Malin Holmqvist           72    14 IK Hakarpspojkarna           41:12 G        
    7          Helena Södervall          69    20 IK Gandvik                   46:48 S        
    8          Helene Löfström           69    14 Jönköpings OK                48:06 S        
    9          Åsa Eskilsson             73    14 IK Hakarpspojkarna           48:11 S        
   10          Anna Karlsson             73    20 SOK 68                       51:57 S        
   11          Åsa Carlström             71    14 IK Hakarpspojkarna           52:24 S        
   12          Anna-Karin Ryberg         70    20 OK Klyftamo                  57:12 B        
   13          Marie Anebreid            70    20 Tidaholm SOK Sisu          1:04:54          
   14          Katarina Stockheden       71    14 IF Hallby                  1:12:20          

               Johanna Asp               72     6 IFK Göteborg              ej start          
               Anna Höök                 69    20 OK Klyftamo               ej start          



D35 MOTION  (7 4030 m                      

    1          Angelica Brandqvist       78    20 Tibro OK                     36:14 S        
    2          Karin Torstensson         68    20 Falköpings AIK OK            39:21 S        
    3          Ann-Christin Blennow      69    20 Falköpings AIK OK            43:30 S        
    4          Anette Barrulf            67    18 OK Tyr                       45:22 B        
    5          Ulrica Vidfelt            70    12 Lindebygdens OK              49:13 B        
    6          Anette Johansson          70    23 OK Kolmården                 51:45 B        
    7          Carina Olsson             67    20 Falköpings AIK OK            56:24          



D21 LÅNG  (20) 6300 m                      

    1   (0004) Lena Eliasson             81     3 Stora Tuna OK                40:49 G        
    2   (0041) Karin Spjuth              72    14 IK Hakarpspojkarna           46:39 S        
    3   (0056) Laila B Höglund           62     6 FK Herkules                  46:50 S        
    4   (0734) Anna Envall               71    14 IK Hakarpspojkarna           48:57 S        
    5   (0138) Linda Nordin              76    20 Ulricehamns OK               50:43 S        
    6   (0177) Sofia Salomonsson         89    20 Vänersborgs SK               51:18 S        
    7          Kristina Häggblom         80    20 OK Klyftamo                  51:45 S        
    8          Annika Westh              75    20 Tibro OK                     52:32 S        
    9   (0193) Sofia Malmqvist           76     6 Göteborg-Majorna OK          52:44 S        
   10   (0068) Lotta Saetre              74    20 OK Orinto                    52:54 S        
   11          Sara Helander             81     3 Domnarvets GOIF              53:27 S        
   12          Malin Sörstrand           79    20 SOK 68                       54:43 S        
   13   (0505) Maria Thelin              74    14 Jönköpings OK                55:21 S        
   14          Elin Gustafsson           77    14 IK Hakarpspojkarna           57:50 S        
   15          Caroline Gustavsson       88    20 IF Hagen                     58:09 B        
   16          Jenny Johansson           76    12 KFUM Örebro OK               58:18 B        
   16   (0709) Rebecka Siebers           88    14 IK Hakarpspojkarna           58:18 B        
   18          Linda Wennerlund          78     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:10          

        (0303) Karin Holm                85     3 Dalaportens OL            Ej godk.          
               Eva Öhlund                83    20 Ulricehamns OK            Ej godk.          



D21  (7)       4930 m                      

    1          Nina de Boussard          79    15 IFK Enskede                  42:42 G        
    2          Åsa Martinsson            79    20 OK Tranan                    48:22 S        
    3          Maria Ling                74    14 Jönköpings OK                50:51 S        
    4          Jenny Larsson             81    20 OK Klyftamo                  55:15 S        
    5          Rocio Huerta-Balague      85    20 Falköpings AIK OK            57:11 S        
    6          Erika Umeland             76    18 OK Älgen                   1:00:44 S        
    7          Lisa Korall               84    23 Motala AIF OL              1:10:14          



D18  (8)       4610 m                      

    1   (0469) Lovisa Falk               91    12 Hagaby GoIF                  48:42 G        
    2   (0514) Caroline Lennartsson      91    20 OK Skogsstjärnan             53:47 G        
    3   (0517) Jenny Furusköld           91    20 IK Gandvik                   58:02 S        
    4   (0563) Cajsa Banck               91    20 IF Hagen                     58:48 S        
    5   (0561) Amanda Hallén             91    20 Trollhättans SOK             59:29 S        
    6          Johanna Nilsson           91    20 Falköpings AIK OK          1:01:45 S        
    7          Klara Nero                91    20 Mullsjö SOK                1:03:50 S        

        (0552) Sara Karlsson             91    20 OK Skogsstjärnan          ej start          



D16  (8)       4070 m                      

    1          Emilia Henrysson          92    20 Tibro OK                     41:11          
    2          Anna Lundqvist            93    18 Kils OK                      41:30          
    3          Ida Karlsson              93    20 Lidköpings VSK               41:32          
    4          Charlotte Kung            92    12 Garphyttans IF               45:57          
    5          Malin Isaksson            93    20 IF Hagen                     46:09          
    6          Cecilia Carlsson          92    12 Garphyttans IF               48:29          
    7          Johanna Wahlström         93    14 Tenhults SOK                 57:05          

               Hanna Larsson             92    12 Garphyttans IF            Ej godk.          



D14  (10)      3650 m                      

    1          Sara Hagström             95    20 Falköpings AIK OK            31:36          
    2          Amanda Blennow            95    20 Falköpings AIK OK            38:35          
    3          Sofia Sjögren             95    20 OK Kullingshof               39:29          
    4          Johanna Andersson         95    14 SOK Aneby                    43:29          
    5          Emelie Bäck               95    20 OK Kullingshof               45:24          
    6          Linnéa Johansson          95    20 IK Gandvik                   49:32          
    7          Linnea Åsberg             94    20 Tibro OK                     53:11          
    8          Linnea Herngren           91    20 IF Hagen                     56:27          
    9          Stina Gustafsson          94     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:03:13          

               Freja Björnberg           95     6 Frölunda OL               ej start          



D12  (15)      3090 m                      

    1          Karin Björnlinger         96    14 IK Vista                     27:14          
    2          Josefine Kristiansson     96    20 Trollhättans SOK             29:41          
    3          Emelie Andersson          96    20 Vänersborgs SK               33:01          
    4          Elsa Wilhelmsson          96    20 Falköpings AIK OK            33:35          
    5          Kristin Höög              96    20 OK Kullingshof               34:30          
    6          Matilda Herngren          97    20 IF Hagen                     37:01          
    7          Elvira Björklund          97    20 Trollhättans SOK             38:57          
    8          Linnea Bogren             92    20 IF Hagen                     40:29          
    9          Sofia Löseth              96    20 Falköpings AIK OK            40:51          
   10          Malin Svensson            96    20 Markbygdens OK               41:04          
   11          Tove Wiberg               97    20 Mullsjö SOK                  44:29          
   12          Lisa Wassén               96    20 Vänersborgs SK               47:33          
   13          Emma Kindbom              97    20 IF Hagen                   1:22:10          

               Stina Larsson             96    20 IF Hagen                  ej start          
               Johanna Stattin-Gustafs   96    20 SOK Träff                 ej start          



D10  (13)      2060 m                      

    1          Vilma Blennow             98    20 Falköpings AIK OK            17:53          
    2          Kajsa Jungbjer            98     6 FK Herkules                  18:15          
    3          Ebba Envall               98    14 IK Hakarpspojkarna           18:18          
    4          Johanna Hagström          98    20 Falköpings AIK OK            18:41          
    5          Josefin Bernhed           98     6 FK Herkules                  18:52          
    6          Lisa Johansson            98    20 OK Tranan                    21:07          
    7          Sophia Björnlinger        98    14 IK Vista                     21:10          
    8          Hedvig Reisen             98    20 IF Hagen                     22:30          
    9          Ida Olsson                99    20 IF Hagen                     26:57          
   10          Alice Axelsson            98    20 Mullsjö SOK                  27:29          
   11          Alice Södervall           99    20 IK Gandvik                   29:22          
   12          Larnefeldt Sabina               11 OK Vargen                    39:42          

               Ida Holtbring             98    20 OK Amne                   ej start          



U4  (3)        3220 m                      

    1          Albin Åsberg              92    20 Tibro OK                     40:49 B        
    2          David Samuelsson                20 Tibro OK                     43:18 B        
    3          Rebaz Burhan Hussein      92    12 Askersunds OK              1:13:59          



U3  (5)        3090 m                      

    1          Hugo Klahr                      20 Tidaholm SOK Sisu            30:09 B        
    2          Frida Ahlström                  14 Tenhults SOK                 37:16 B        
    3          Hannah Björnlinger        94    14 IK Vista                     38:26 B        
    4          Ludvig Johansson                20 Ulricehamns OK             1:04:13          
    5          Gustav Johansson                20 Ulricehamns OK             1:04:40          



U2  (6)        2410 m                      

    1          Daniel Bogren             00    20 IF Hagen                     26:36 B        
    2          Isa Envall                00    14 IK Hakarpspojkarna           26:40 B        
    3          Leo Johansson             01    23 OK Kolmården                 33:10 B        
    4          Ebba Lindman                    14 Nässjö OK                    36:25          
    5          Maja Wallenius            99    20 OK Skogsstjärnan             37:45          

               Alexandra Nilsson         96     7 OK Löftan                 Ej godk.          



U1  (16)       2010 m                      

    1          Filip Rosjö               00    14 Jönköpings OK                15:41 B        
    2          Klas Johansson            00    20 OK Tranan                    19:17 B        
    3          Johan Holmberg            01    20 IF Hagen                     19:32 B        
    4          Kevin Scott                     20 Mariestads FK                20:57 B        
    5          Emelie Ottersten          00    20 SOK Träff                    22:02          
    6          Julia Wahlström           00    14 Tenhults SOK                 22:14          
    7          Per Hedman                01    20 IF Hagen                     22:41          
    8          Henrik Reisen             00    20 IF Hagen                     22:58          
    8          Rickard Ljungkvist              20 Kinnaströms SK               22:58          
   10          Sara Högrell                    14 Jönköpings OK                24:03          
   11          Matilda Ling                    23 Linköpings OK                24:17          
   12          Emma Fransén                    20 Lidköpings VSK               24:34          
   13          Oscar Johansson                 23 Boxholm-Mjölby OL            24:56          
   14          Andreas Ljungkvist              20 Kinnaströms SK               25:49          
   15          Johanna Nilsson           99     7 OK Löftan                    29:40          
   16          Erica Bogren                    20 IF Hagen                     34:15          



INSKOLNING  (1 2010 m                      

               Alma Wilhelmsson          01    20 Falköpings AIK OK            Godk.          
               Henrik Hallberg           01    20 Falköpings AIK OK            Godk.          
               Ellen Hardefelt           99    14 Tenhults SOK                 Godk.          
               Tilde Svensson                  20 OK Amne                      Godk.          
               Ellen Blennow             01    20 Falköpings AIK OK            Godk.          
               Alma Johansson            01    14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Hilda Johansson                 14 IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Irma Svensson             02    20 OK Klyftamo                  Godk.          

               Leontina Axelsson         00    20 Tibro OK                  Ej godk.          
               Emelie Hernberg                 20 SOK 68                    Ej godk.          
               Kajsa Andersson           00     1 OK Orion                  ej start          
               Klara Andersson           02     1 OK Orion                  ej start          
               Maria Björnlinger         03    14 IK Vista                  ej start          
               Edvin Henrysson           03    20 Tibro OK                  ej start          



Öppen 1  (3)   2410 m                      

    1          Åsa Carlström                    6 OK Landehof                  27:44 B        
    2          Lilian Svensson                 20 Kinnaströms SK             1:22:16          

               Teresa Linderot                 20 Istrums SK                Ej godk.          



Öppen 2  (13)  3090 m                      

    1          Magnus Karlström                14 IK Hakarpspojkarna           39:35 B        
    2          Yvonne Jungbjer                  6 Göteborgs Skidklubb          44:01 B        
    3          Sören Fägersten           41    20 Markbygdens OK               45:41 B        
    4          Eva Olofsson                       Klubblös                     45:49 B        
    5          Jessica Örnheim                 20 OK Klyftamo                  52:09          
    6          Laila Grann               37    18 Kristinehamns OK             53:02          
    7          Jürg Grissemann           43    20 OK Skogsstjärnan             59:44          
    8          Siv Pettersson                   6 Göteborg-Majorna OK        1:06:44          
    9          Daniel Fransson                 20 Tibro OK                   1:12:40          
   10          Kristina Svensson         71    20 OK Klyftamo                1:12:46          
   11          Harriet Scholz                  14 IK Vista                   1:20:25          

               Bo Pehrson                34    20 Istrums SK                Ej godk.          
               Lena Bäckdahl                   20 Istrums SK                Ej godk.          



Öppen 3  (2)   5300 m                      

    1          Göran Svensson                  14 Skillingaryds FK           1:01:10 B        
    2          Peter Lidberg                   20 Mullsjö SOK                1:04:01 B        



Öppen 4  (13)  3220 m                      

    1          Anna-Carin Eriksson       67    14 SOK Aneby                    39:15 B        
    2          Helena Andersson          67    14 SOK Aneby                    40:05 B        
    3          Thomas Henrysson          63    20 Tibro OK                     40:44 B        
    4          Annica Henrysson          69    20 Tibro OK                     41:45 B        
    5          Willy Svensson            40    20 Kinnaströms SK               42:29 B        
    6          Maria Wiktorsson          93     7 OK Löftan                    45:00 B        
    7          David West                      20 Tibro OK                     46:37 B        
    8          Lars Wassen                     20 Vänersborgs SK               47:58 B        
    9          Lizkulla Pettersson       53    20 Markbygdens OK               57:14          
   10          Birgitta Johansson        45    20 OK Tranan                  1:01:10          
   11          Bengt Wallenius           39    20 OK Skogsstjärnan           1:09:16          
   12          Åke Johansson             36    14 Tenhults SOK               1:09:40          
   13          Marion Andersson                14 IK Vista                   1:20:32          



Öppen 5  (19)  4030 m                      

    1          Carin Rosjö               71    14 Jönköpings OK                33:32 B        
    2          Magnus Wall Jungbjer             6 Göteborgs Skidklubb          35:34 B        
    3          Mattias Sandstedt               14 IK Hakarpspojkarna           37:15 B        
    4          Lena Högrell              69    14 Jönköpings OK                38:11 B        
    5          Pontus Löfström           66    14 Jönköpings OK                38:56 B        
    6          Hampus Alenius                  23 Boxholm-Mjölby OL            41:45 B        
    7          Christer Blomqvist              20 Tidaholm SOK Sisu            42:55 B        
    8          Atakilte Beyene           71    14 Nässjö OK                    45:02          
    9          Cronje Forsgren           54    20 Tidaholm SOK Sisu            45:34          
   10          Jesper Rundbäck           69    14 Eksjö SOK                    46:03          
   11          Lennart Johansson               20 Ulricehamns OK               48:56          
   12          Christer Andersson        66    14 SOK Aneby                    51:38          
   13          Anders Svedin                   20 Lidköpings VSK               52:35          
   14          Sigvard Eriksson                14 OK Gränsen                   55:44          
   15          Marina Gustavsson         62    20 OK Skogsstjärnan             57:15          
   16          Kent Nero                 59    20 Mullsjö SOK                1:00:20          
   17          Rikard Andersson          80    20 Falköpings AIK OK          1:01:03          
   18          Terese Larsson                  23 Motala AIF OL              1:01:37          

               Staffan Welander          54    20 OK P4                     ej start          



Öppen 6  (8)   5170 m                      

    1          Claes-Håkan Svensson      66    20 OK Klyftamo                  45:04 B        
    2          Roger Torstensson               20 OK P4                        53:55 B        
    3          Mats-Erik Skofält               20 K 3 IF                       54:33 B        
    4          Anders Holmquist          62    14 IF Hallby                    55:42 B        
    5          Hans-Olof Karlsson                 Klubblös                     59:10 B        
    6          Henrik Eriksson                 14 OK Gränsen                 1:05:41          
    7          Karin Andersson                 20 IK Wilske                  1:05:59          
    8          Johan Andersson                    Klubblös                   1:09:14          



Öppen 7  (21)  3760 m                      

    1          Anna Skog                       16 Vingåkers OK                 38:58 B        
    2          Linus Larsson                   16 Vingåkers OK                 39:56 B        
    3          Jessica Svensson                20 OK Amne                      41:38 B        
    4          Fredrik Davidson          71    20 SOK 68                       44:00 B        
    5          Tomas Vångell             57    23 Linköpings OK                45:59 B        
    6          Lars-Gunnar Sandgren      48    20 Tibro OK                     46:38 B        
    7          Kent Gustafsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:18 B        
    8          Conny Sahlin              55    20 Vänersborgs SK               48:56 B        
    9          Janni Axelsson            87     6 Sävedalens AIK               49:27 B        
   10          Cathrine Davidson         72    20 SOK 68                       49:41 B        
   11          Ronny Ragnarsson          45    20 OK Skogshjortarna            50:03 B        
   12          Kristina Wall Jungbjer           6 Göteborgs Skidklubb          50:49 B        
   13          Sofia Gustafsson          72    20 Vänersborgs SK               55:35          
   14          Karin Björklund                 15 OK Ravinen                   55:36          
   15          Maria Ahlberg             57    20 Ryda SK                      55:45          
   16          Hans Larnefeldt                  3 IK Jarl Rättvik              56:27          
   17          Leif Rydberg              44    20 Istrums SK                 1:00:21          
   18          Britt-Marie Rydberg       49    20 Istrums SK                 1:03:08          
   19          Torbjörn Hagin            40    20 IK Gandvik                 1:03:35          
   20          Anna-Karin Reuter         62     6 Kungälvs OK                1:09:33          
   21          Mia Gustafsson            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:10:54          



Öppen 8  (13)  4930 m                      

    1          Stefan Johansson          63    20 IK Gandvik                   37:29 B        
    2          Tornie Ottersten                20 K 3 IF                       41:53 B        
    3          Albert Skaar              91    20 Ryda SK                      45:10 B        
    4          Magnus Juven                    20 OK Tranan                    46:14 B        
    5          Per-Erik Larsson          57    20 IK Gandvik                   47:58 B        
    6          Anders Ellfing            49       Klubblös                     47:59 B        
    7          Mats Nilsson              59    20 Falköpings AIK OK            50:40          
    8          Tord Gustavsson           56    20 OK Skogsstjärnan             50:47          
    9          Henrik Linderoth          62    20 Istrums SK                   52:02          
   10          Bo Hjalmarsson            45    20 Gällstads IF                 53:42          
   11          Anders Pettersson               20 Tibro OK                     57:02          
   12          Patric Johansson                23 Boxholm-Mjölby OL            57:42          
   13          Håkan Johansson           65    20 Mariestads FK              1:04:12          



Öppen 9  (8)   7390 m                      

    1          Niklas Vernholt                 20 Hestra IF                  1:07:24 B        
    2          Jonas Holst               74    20 Istrums SK                 1:09:31 B        
    3          Emil Frid                 82    20 Tidaholm SOK Sisu          1:13:49 B        
    4          Göran Siebers             58    14 IK Hakarpspojkarna         1:14:03 B        
    5          Christian Eriksson        71    23 Linköpings OK              1:16:26 B        
    6          Per Forsberg                    20 IK Ymer                    1:18:32 B        
    7          Per Klahr                 68    20 Tidaholm SOK Sisu          1:27:50 B        

               Anders Carlsson                  6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



H85  (1)       2380 m                      

               John Jonsson              23    20 IF Hagen                  ej start          



D80  (1)       2380 m                      

    1          Karin Rehn                27    14 Jönköpings OK                55:50 G        



D17-20  (2)    4070 m                      

    1          Amanda Berggren                 20 OK Skogsstjärnan           1:07:27 G        
    2          Silvana Niclasson                2 OK Gipen                   1:11:38 G